تاریخ:ژانویه 21, 2021

آشنایی با بازی ورق تک نفره هرم

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند. شما می توانید دیگر بازی های ورق را نیز در مجله بخت آموزش ببینید و به جای بازی های همیشگی و روتین گذشته، از هیجان جدیدی برخوردار شوید.
این بازی یه بازی تک نفره است که می توانید سایر بازی های ورق یک نفره را نیز در بخت مشاهده کنید. شما می توانید سایر بازی های ورق دو نفره و بازی های ورق چند نفره را نیز در مجله بخت و اقبال آموزش ببینید.

بازی ورق تک نفره هرم یک بازی خوب برای آزمودن صبر شماست. از این نظر، بازی هرم تک نفره شبیه بازی های بازی ورق سلول خالی، بازی ورق 13 و بازی ورق گلف تک نفره است. در این بازی باید جفت کارت هایی که مجموع شان برابر 13 است را حذف کنید تا برنده شوید. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

52 کارت.

آماده سازی

باید یک هرم با 7 ردیف درست کنید. در ردیف بالا باید یک کارت قرار دهید. همین طور که پایین می روید باید یک کارت به تعداد کارت ها اضافه کنید. بقیه کارت ها را در زیر هرم می گذاریم.

هدف بازی

در این بازی هدف این است که همه کارت ها را از هرم حذف کنیم. کارت ها در جفت هایی حذف می شوند که مجموع عددشان 13 باشد. شاه ها بدون جفت حذف می شوند.

بازی های مشابه

بازی ورق هرم تک نفره در میان بازی های صبر طبقه بندی می شود. معمولا در این بازی ها رقیبی در کار نیست و بازیکن به تنهایی می خواهد صبر خود را بیازماید یا اینکه به دنبال تمرکز بالایی است. از این نظر می توان بازی هرم تک نفره را شبیه به بازی های بازی ورق تک نفره کندو، بازی ورق چنگ شیطان و بازی ورق تک نفره آرزو دانست.

ارزش کارت ها

  • تک ها: 1
  • 2 تا 10: عدد روی کارت
  • سرباز: 11
  • بی بی: 12
  • شاه: 13

نحوه انجام بازی

باید جفت کارت هایی که مجموع عددشان 13 می شود را حذف کنیم. کارت های مجموعه کارت های باقیمانده را می توان برگرداند و به عنوان جفت برای حذف کارت های هرم به کار برد. وقتی روی یک کارت هیچ کارت دیگری نباشد، یعنی باز است. تنها کارت های باز را می توان حذف کرد.

تا جای ممکن باید کارت ها را برگردانده، جفت و حذف کنیم. یک مجموعه کارت های هدررفته برای کارت هایی درست می کنیم که از مجموعه کارت های باقیمانده برگرداندیم ولی نتوانستیم هیچ جفتی برای آن در کارت های هرم پیدا کنیم.

بازی تا جایی ادامه پیدا می کند که همه کارت ها از هرم حذف شود یا اینکه دیگر نتوانیم حرکتی انجام دهیم.

قوانین

  • بالاترین کارت از مجموعه کارت های باقیمانده و بالاترین کارت از مجموعه کارت های هدررفته را می توان جفت و حذف کرد اگر مجموع ارزش شان برابر با 13 باشد.
  • بالاترین کارت مجموعه کارت های هدررفته را می توان با یک کارت از هرم، جفت و حذف کرد اگر مجموع عددهای آنها برابر با 13 باشد.
  • اگر بازیکن خواست می تواند از یک حرکت باز صرفنظر کند.
  • وقتی کارت های مجموعه کارت های باقیمانده تمام شد، می توان کارت های مجموعه کارت های هدررفته را برگرداند تا مجموعه کارت های باقیمانده ایجاد شود و از آن کارت بکشیم.

آموزش ویدیویی بازی تک نفره هرم

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی هرم تک نفره را یاد می گیریم. برای این بازی 52 کارت نیاز دارید.

آماده سازی

برای شروع باید یک هرم با هفت ردیف از کارت ها بسازید. در ردیف اول یک کارت می گذاریم و در ردیف دوم هم دو کارت که تا نیمه روی کارت بالایی قرار می گیرند. این روند را ادامه می دهیم و در هر ردیف یک کارت بیشتر قرار می دهیم. کارت های باقی مانده را زیر هرم می گذاریم.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که همه کارت ها را از هرم حذف کنیم. برای حذف باید از جفت کردن کارت هایی استفاده کرد که مجموع ارزش شان برابر با 13 است. به عنوان مثال کارت های 8 و 5 با هم حذف می شوند چون مجموع ارزش شان برابر با 13 است.

ارزش کارت تک 1 است، ارزش کارت سرباز هم 11. ارزش کارت بی بی 12 است و ارزش کارت شاه 13. ارزش بقیه کارت ها هم برابر با عددی است که روی آنها نوشته شده است. کارت شاه را بدون جفت کردن حذف می کنیم.

نحوه انجام بازی

در شروع بازی باید هر جفت کارتی که ارزش مجموع شان برابر با 13 است را حذف کنیم. اینجا می توانم کارت های 6 و 7 را حذف کنم. کارت هایی که حذف کردیم یک مجموعه کارت های کنار گذاشته شده ایجاد می کنند. می توان کارت های بسته کارت های باقیمانده را برگرداند و از آنها برای جفت کردن و حذف کارت های هرم استفاده کرد. اینجا کارت 3 را برگرداندیم و با کارت 10 حذف کردیم.

کارت بعدی که برگرداندیم 8 است و با کارت 5 حذف می شود. حالا که کارت 5 را حذف کردیم، کارت بی بی در ردیف دوم باز شد. تنها کارت های باز را می توان حذف کرد. کارت تک از ردیف اول را با کارت بی بی جفت و حذف می کنیم. همین روند را تا حد امکان ادامه می دهیم.

کارت بعدی که برگرداندیم شاه بود و مستقیما حذف شد چون کارت شاه برای حذف شدن نیازی به جفت کردن ندارد. کارت بعدی 2 است و کارت سرباز در دسترس نیست. پس این کارت هم بسته کارت های هدررفته را ایجاد می کند.

وقتی کارتی را برگرداندیم و نتوانستیم از آن استفاده کنیم، این کارت را به مجموعه کارت های هدررفته اضافه می کنیم. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا زمانی که همه کارت ها از هرم حذف شوند یا دیگر نتوانیم حرکتی انجام دهیم.

مرور قوانین

بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده را می توان با بالاترین کارت از مجموعه کارت های هدر رفته جفت و حذف کرد اگر مجموع ارزش شان برابر با 13 باشد. بالاترین کارت از مجموعه کارت های هدر رفته را می توان با یک کارت از هرم جفت و حذف کرد اگر مجموع ارزش شان برابر با 13 باشد.

ما می توانیم از حرکت در مورد یک کارت باز صرفنظر کنیم. اینجا می توان کارت 8 را با کارت 5 که باز است جفت و حذف کرد. ولی از این کار صرفنظر می کنیم چون بهتر است از کارت 8 برای حذف کارت 5 دیگری استفاده کنیم که یک کارت 8 را بسته است.

وقتی بسته کارت های باقیمانده به پایان رسید می توانیم کارت های بسته کارت های هدررفته را برگردانیم و از آن کارت بکشیم.

پیروزشدن

اگر بتوانید همه کارت ها را از هرم حذف کنید برنده اید. اگر به جایی رسیدید که دیگر نمی توانید هیچ کار دیگری انجام دهید، بازنده شده اید. برای چالشی تر کردن بازی می توانید هر کارت از هرم، بسته کارت های باقیمانده و بسته کارت های هدررفته را با هم جفت کنید.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *