چطور در پوکر باید با وصل شونده های همخال بازی کرد؟ (suited-connectors)

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

خیلی از کسانی که تازه وارد هولدم نامحدود می شوند، به درستی می فهمند که باید در انتخاب دست های اولیه برای بازی، با دقت عمل کنند. مدنظر داشتن جفت ها، آس و کارت ایکس همخال و همچنین شاه-بی بی احتمالا برای شروع بد نیست. با محدود کردن خودتان به این دست های اولیه خوب، شانستان را برای ساختن دست های بهتر در پایان کار، بیشتر می کنید. با این کار، میزان تصمیم های سختتان را کمتر می کنید، ولی خب بدون شک نمی توانید میزان آن ها را به صفر برسانید.

در نهایت، بازیکنان می فهمند نمی توانند خودشان را محدود به بازی با بهترین دست ها کنند؛ به این خاطر است که این دست ها همیشه گیرتان نمی آید و معمولا مثلا در تورنمنت ها، شروط اجباری و اَنته (مقداری ژتون به عنوان مالیات که کمی قبل از هر دست، در پات قرار می گیرد و بیشتر در بازی های Stud استفاده می شود، چون معمولا بازی های هولدم شروط اجباری دارند) حتی اگر دست پشت دست هم فولد کنید، پولتان را کمتر و کمتر می کند. علاوه براین، وقتی تنها دست های اولیه خیلی خوب را بازی می کنید، راحت تحلیل شخصیتی می شوید و به این معنا است که وقتی جفت آس یا جفت شاه گیرتان می آید، اقدام به افزایش می کنید و بقیه خیلی سریع فولد می کنند تا پات کوچکی نصیبتان شود.

یکی از راه های گسترش نوع بازیتان، استفاده از وصل شونده های همخال (Suited Connectors) است. وصل شونده های هم خال اشاره به کارت های همخالی دارد که همانند نمونه های زیر، پشت سرهم قرار می گیرند. استفاده از این دست ها می تواند فایده های بسیاری برایتان داشته باشد.

موقعیت و اندازه استک ها را مدنظر قرار دهید

مثل هر دست دیگری در پوکر، وصل شونده های همخال وقتی بهتر از همه به دردتان می خورد که نسبت به رقیب موقعیت  داشته باشید به این معنا که در تمام خیابان های بعد از فلاپ، آخر بازی کنید. اگر در یکی از موقعیت های آخر مثل کات آف (جایگاه قبل از باتن) و باتن نشسته باشید و با در اختیار داشتن کارت های زیر، می توانید اقدام به افزایش کنید که در این شرایط برنده شروط اجباری یا اَنته شده و یا اگر کسی کال کند، نسبت به آن ها موقعیت خواهید داشت.

برهمین اساس، وقتی با کارت های فوق افزایش می دهید، شانس مخفی کردن دستتان از بقیه، بیشتر می شود، چون رقبا فکر می کنند افزایش شما به خاطر دست بالایی بوده است. به همین خاطر وقتی فلاپ به شرح زیر رو می شود:

در این شرایط، رقیب فکر می کند اشتباه کرده اید، ولی در واقع امور به بهترین شکل ممکن برایتان پیش رفته است.

همچنین می توانید از موقعیت های آخر، با وصل شونده های همخالتان، افزایش سایرین را کال کنید یا حتی از شروط اجباری کال کنید و دست را خارج از موقعیت بازی کنید. از جمله فایده های بسیار خوب بازی کردن دستی مثل:

در مقابل بازیکنی که در پیش فلاپ افزایش داده، این است که اگر فلاش یا استریت بسازید، می توانید در مواجهه با بازیکنی که احتمالا جفت آس، جفت شاه یا جفت بی بی داشته، پات بزرگی ببرید.

وصل شونده های همخال، دست های قرعه (دستی که برای کامل شدن به یک یا دو کارت دیگر نیاز دارد) هم هستند؛ به این معنا که برای رسیدن به برد در شوداون (نمایش کارت ها)، باید ارتقا پیدا کنند. در خیلی از موارد هم چیزی که به آن ارتقا پیدا می کنید، فلاش یا استریت است. گاهی اوقات هم دو جفت یا ست (3 کارت یکسان) می سازید، ولی لزوما دنبال این دست ها نبوده اید. این نکته که خیلی از اوقات استریت می سازید، موقعیت داشتن نسبت به رقیب را جذاب تر هم می کند، چون می توانید شرط ها را کال کنید یا اینکه پشت سر آن ها چک کنید. همچنین می توانید تصمیم بگیرید وقتی دنبال کامل کردن دست قرعه هستید، چقدر می خواهید پول وسط بگذارید.

علاوه بر موقعیت، برای استفاده بهینه از وصل شونده های همخال، باید سایز استک ها را هم مدنظر داشته باشید. اگر سایز استک شما یا رقیب کوچک است، نمی توانید امیدوار به بردن پات بزرگی باشید. مخصوصا در تورنمنت ها، اگر استک کوچکی دارید، نباید افزایش های بزرگ را کال کنید یا با وصل شونده های همخال متوسط مثل موارد پایین، آل این کنید:

همچنین اگر کال کردن افزایش رقیب با استفاده از وصل شونده های همخال باعث می شود بخش بزرگی از استک شما خورده شود (وارد پات شود)، احتمالا اجرای آن ایده خوبی نیست. ایده اصلی در مورد وصل شونده های همخال این است که با ریسک و هزینه کم، وارد فلاپ و بقیه خیابان ها شوید تا ببینید برد بزرگی نصیبتان می شود یا نه.  

بازی در پس فلاپ: بلوف، شبه بلوف و فولد

اگر با کارت های همانند موارد زیر و بدون صرف هزینه بالا، به فلاپ رسیده اید:

اگر رقیب به شرط کردن ادامه داد، از این که دستتان را بریزید، حس بد نداشته باشید. همچنین اگر شما بوده اید که در پیش فلاپ افزایش داده اید و فلاپ به دردتان نخورده، مشکلی ندارد که بخواهید فولد کنید. اگر احساس می کنید رقیب ممکن است با شرط ادامه شما، فولد کند، ادامه دهید و با تمام قدرت بلوف بزنید و چیپ هایی که تقدیمتان شده، جمع آوری کنید، ولی با کارت هایی مثل

در فلاپی مثل

کله شقی نکنید. حتما در آینده فرصت های بهتری نصیبتان می شود. روی این حساب کنید.  گاهی اوقات ولی، در فلاپ دست قرعه مدنظرتان را می سازید یا در ترن به آن می رسید و خب، در چنین مواقعی، شرایط بهتری برای بلوف زنی با وصل شونده های همخالتان دارید. از این مورد به عنوان شبه بلوف یاد می شود، چون حتی اگر شرطتان کال شود، می توانید در خیابان بعدی ارتقا پیدا کرده و در واقع دست را مال خود کنید.

فرض کنیم بازیکنی از موقعیت میانی افزایش می دهد و شما در باتن، با کارت های زیر، کال می کنید:

شرط بزرگ هم کال می کنید. فلاپ به شرح زیر رو می شود:

و بقیه قبل از شما چک می کنند. چک کردن قبل از شما، بسیار خوب است، چون به شما فرصت داده اند کارت بعدی را به رایگان ببینید تا استریت مدنظرتان را جستجو کنید. همچنین می توانید اینجا شبه بلوف هم بزنید و حتی بدون ساخت استریت هم دست را مال خود کنید. حتی اگر کال هم بشوید، رقبا احتمالا در خیابان بعدی چک می کنند و در ترن، کارت رایگان دیگری به شما هدیه می دهند چون انتظار دارند دوباره شرط کنید.

به این فکر کنید که اگر به عنوان مثال، استریت خود را کامل کرده و در شوداون، پات را مال خود کنید، بعدا چه اتفاقی می افتد؟ تصور کنید این مساله چه تاثیری روی وجهه شما می گذارد؟ بازیکنان (1) می بینند شما جرات بازی کردن 8-7 را دارید و (2) می فهمند در پیش فلاپ بدون داشتن دست قابل توجهی، شرط کرده اید. در ادامه این 2 مورد در یاد بازیکنان دور میز خواهد ماند.

با بزرگ کردن گستره دست های اولیه‌ خود، ذهن خود را هم بازتر می کنید

 چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین بازی کنید، اضافه کردن وصل شونده های همخال به دست های اولیه اعلایی که برای ورود به بازی مدنظر دارید، وجهه شما را ارتقا می دهد و دیگران شما را دیگر به چشم صخره سفتی که تنها با گرفتن بهترین کارت ها بازی می کند، نخواهند دید. علاوه این، انجام این کار باعث می شود هولدم نامحدود را از زاویه دیگری هم ببینید. شما نه تنها گستره دست های اولیه خودتان را بزرگتر می کنید، بلکه ذهنتان را هم وسعت می بخشید تا دیگر جنبه های بازی را هم ببیند.

کسانی که تنها وقتی بیش از اندازه مطمئن هستند، وارد شرط بندی می شوند و وقتی کارت ها به نفعشان رو نمی شود، سریع فولد می کنند، از استراتژی مشهور Fit or Fold (اگه خوب نبود، فولد کن) استفاده می کنند. البته در دستور کار داشتن این استراتژی برای شروع کار در پوکر بد نیست و حتی در مواجهه با تعداد زیادی از بازیکنان شُل (بازی کردن کارت ها در بسیاری از دست ها فارغ از نوع کارت و موقعیت) در دور میز، می تواند برگ برنده هم تلقی شود، ولی اگر می خواهید سطح بازیتان را ارتقا دهید، باید برخی تاکتیک های پیچیده را هم یاد بگیرید که شامل چک-رِیز، بلوف و شبه بلوف گهگاهی هم می شود.

بازی کردن وصل شونده های همخال شرایط استفاده از این استراتژی ها را برایتان فراهم می کند که بتوانید مثلا از شبه بلوف بهره ببرید که فراتر از استراتژی های پایه ای پوکر قرار می گیرد و دیگر شامل بخش بندی Fit or Fold نمی شوید. همچنین خود را بیشتر درگیر می کنید و در موقعیت های مختلف قرار می گیرید و باید بتوانید مسائل مختلف پس فلاپ را حل کنید. در نتیجه، با قدیمی تر شدن در پوکر، تجارت ارزشمندتری هم در جیب خواهید داشت.

مطلب مکمل: چرا ترکیب 4-5 همخال در پوکر از 8-9 همخال بهتر است و باید در استراتژی پوکر شما تاثیر بگذارد؟

مطالب مرتبط با کارت های شروع:

مطالب مرتبط با بلوف:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *