چرا پیش بینی ارزش کارت ها تا آخرین خیابان پوکر مهم است؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکرریاضیات پوکر

رید یانگ از بازیکنان جوان دنیای حرفه ای پوکر است که مدتی است از راه پوکر آنلاین گذران امور می کند. او همچنین کتابی هم تحت عنوان «کتاب آبی: راهنمای استراتژیک پیشرفته برای بازیکنان نقدی هولدم نامحدود» منتشر کرده است. او از مربیان پوکر هم به شمار می رود و به فکر راه اندازی سایت خود برای آموزش دانسته هایش هم هست. در این یاداشت، یانگ با ذکر یک مثال، در خصوص لزوم پیش بینی ارزش کارت ها در شودوان (Showdown Value)، صحبت می کند.

بازیکنی غیرفریبکار از کات آف افزایش می دهد. ما 100 شرط بزرگ داریم و در نتیجه هر دو در بازی 1 به 2 دلاری، 200 دلار در استک می بینیم. من با آس-9 همخال از شرط بزرگ ری-رِیز می کنم، چون شرط گذاشته شده پایین تر از طیف کال من است. حس خوبی در کال کردن نمی بینم. به نظرم بیشتر اوقات می توانم در پیش فلاپ در کنار شرط ادامه مناسب و بهتر بازی کردن نسبت به رقیب، برنده شوم. همچنین سهم شانس (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌ شود) دست من در برابر طیف کال او سبب می شود به دلایل بسیاری در این دست برنده شوم.

به نظرم همه آن ها در کنار هم قرار می گیرند تا سود کوچکی در اینجا داشته باشم. رقیب کال می کند. قبل از این هم چند بار باهم رقابت کرده ایم. از کال کردنش متعجب شدم. بیشتر انتظار داشتم شرط چهارم پست کرده یا فولد کند و برای همین هم با دستی مثل آس-9، شرط سوم پست کردم. در صورتی که شرط چهارم پست می کرد، چندان برتری قابل توجهی نداشتم و احتمالا فولد می کردم. بازی راحت تر می شد و احتمال داشتن A-x از سوی کمتر می شد و با قدرت کمتری می توانست با شرط سوم ملایم من مبارزه کند.

فلاپ به صورت 345 رنگین کمانی (خال های متفاوت) رو می شود. برای من فلاپ خوبی به شمار می رود و او را با جفت های متوسط بسیار، در موقعیت سختی قرار می دهد. همچنین، ممکن است در فلاپ با دست های بهتری از کارت های آس بالا شرط کند که به نظرم می توانم تا ریور او را مجبور به فولد کنم. برای من به عنوان مهاجم و کسی که نمی خواهد زیاد مقابلش قرار گیرد، فلاپ خوبی است. حتی اگر در بهترین حالت چیزی مثل جفت 9 داشته باشد، من آس-شاه دارم و او فقط کمی بیشتر از 2 به یک، برتری دارد. افزایش دادن جفت 9 از سویش چندان خارق العاده نخواهد بود و در نتیجه چراغ سبز لازم برای شرط ادامه را در اینجا دارم و در نظر دارم دست هایی مثل بی بی-سرباز همخال را فولد کنم.

از این رو، اقدام به شرط ادامه می کنم و او کال می کند. وقتی کال می کند و با در نظر گرفتن اینکه چیدمان پویا (چیدمانی که نمی توان گفت دست برنده در آن ساخته شده است) در فلاپ داشته ایم، کاملا واضح است که یا دستی شبیه به من همانند آس-سرباز و آس- بی بی دارد یا اینکه جفت متوسطی مثل 9، 8 یا 7 ساخته است. به نظرم احتمال ساخت جفت 6 در این فلاپ زیاد نیست، ولی کسی چه می داند، می تواند این دست را هم داشته باشد.

در ترن، 2 رو می شود که برایم چرخ/ دوچرخه (با نوشتار Wheel، به پایین ترین دست استریت ممکن شامل A2345 گفته می شود) می سازد. از آن شرایطی است که کارت آس بالای بسیاری در طیفم دارم. درست است که می توانستم در فلاپ با کارت هایم یا برای بلوف، شرط ادامه پست کنم و با وانمود کردن داشتن آس، این را در ترن هم ادامه دهم، ولی فهمیده ام هر چه بازیکنان غیرفریبکار بیشتر دست هایشان را براساس سهم شانس بازی کنند، در این شرایط با جفت 9 کال نخواهند کرد. آن ها بیش از حد در مورد طیف دست من و شرط بندی ام در ریور، نگرانند. قرار نیست شرطم در ترن را کال کنند و دست به پایان برسد. با وجود این، می توانستم در ریور بیش شرط آل-این (شرط بزرگتر از پات) کنم. من می توانم در طیفم جفت 6 هم داشته باشم و در نتیجه اگر جفت 9 را هم کنار بگذاریم و آس هم داشته باشد، شرایط خوبی برایش نخواهد بود. تصمیم بسیار سختی برای کال کردن خواهد داشت و در نتیجه تصمیم به چک دادن گرفتم که در نهایت منجر به چک دادن رقیب و شرط من در ریور شد که رقیب در برابر آن فولد کرد. از این رو، بسیار اهمیت دارد که همیشه از همان پیش فلاپ، ارزش کارت هایتان در شودوان (نمایش کارت ها) را پیش بینی کرده و تمام مسیر احتمالی تا آنجا را در ذهن شبیه سازی کنید. البته همیشه ممکن نیست و قطعا رو شدن کارت ها بسیاری از چیزها را تغییر می دهد، ولی اگر به بینش خوبی در خصوص آن برسید، حتما می تواند خیلی کمکتان کند.

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *