تاریخ:می 6, 2021

شرط براساس قدرت دست یا شرط غیربلوف (Value Bet) در پوکر چیست؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر

به قلم کریستی آرنت – در این یادداشت می خواهیم به طور واضح و دقیق، یکی از رایج ترین اصطلاحات پوکر را به همراه مفهوم استراتژیک و مفاهیم لازم برایتان توضیح دهیم تا استفاده و پیاده سازی از آن برایتان آسان تر شود: شرط براساس قدرت دست یا شرط غیربلوف (Value Bet).

تعریف

شرط غیربلوف یا شرط براساس قدرت دست زمانی رخ می دهد که بازیکن شرطی پست می کند و تمایل دارد توسط بازیکنانی با دست های ضعیف تر کال شود. موقع پست کردن شرط غیربلوف در هولدم نامحدود، باید بدانید هدفتان از شرط چه خواهد بود و هدف از شرط غیربلوف بیرون کشیدن پول بیشتر از رقبا و بزرگ تر کردن پات است.

مثال

فرض کنید در یک بازی هولدم نامحدود نقدی، چیدمان به شرح زیر است:

بازیکنی با در اختیار داشتن جفت 10 و براساس کارت های مشترک، فول هاوس ترکیب شده از 10 و 2 ساخته است. قبل از رسیدن به ریور، پات یک بار در پیش فلاپ افزایش داده شده و الان بازیکن الف در موقعیت هدز آپ (تک به تک) مقابل بازیکن ب قرار دارد. بازیکن ب در موقعیت نشسته و می تواند آخر بازی کند. بازیکن الف هم در فلاپ و هم در ترن شرط کرده و بازیکن ب کال کرده است. بازیکن الف الان با یک شرط غیربلوف در ریوار ادامه می دهد، چون به نظرش بازیکن ب با دست های بدتر بسیاری ل می کند. بازیکن ب همین رفتار را نشان می دهد، فلاش رو می کند و می بازد.

مفاهیم استراتژیک

به طور کلی، هدف از پست کردن شرط بلوف زدن مقابل رقیب (به منظور مجبور به فولد کردن دست بهتر) یا شرط غیربلوف (به منظور کال شدن از سوی دست ضعیف تر) است. موقع پست کردن شرط غیربلوف، باید طیفی از دست ها را برای رقیب در نظر گرفته و آن ها را با قدرت دست خود مقایسه کنید. اگر طیف رقیب شامل دست هایی باشد که از شما ضعیف تر باشند، می توانید با خیال راحت شرط غیربلوف پست کنید.

مطلب مرتبط: بلوفِ شرط ارزشمند (Value Bet Bluff) چیست؟

در مثال بالا، بازیکن ب می تواند فول هاوس بهتر داشته باشد، ولی احتمالش بسیار کم است. علاوه بر این، طیف دست بازیکن ب شامل خیلی دست های پایین تر همانند استریت، فلاش و شاید A-Q است که می تواند شرط ریور را کال کند؛ شرایطی که باعث می شود موقعیت خوبی برای پست کردن شرط براساس قدرت دست یا شرط غیربلوف فراهم شود.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *