بلوفِ شرط ارزشمند (Value Bet Bluff) چیست؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

مطلب مکمل: شرط براساس قدرت دست یا شرط غیربلوف (Value Bet) در پوکر چیست؟

اخیرا مشغول بازی در تورنمنتی آنلاین بودم که اتفاق جالبی افتاد. بازی 3 نفره ای بود که من از دو جهت (قدرت دست و موقعیت) در وسط افتاده بودم.

با استک فعال (کمترین میزان استک موجود در روی میز) 10 هزار، بازیکن موقعیت اولی به 210 تا افزایش داد، بازیکن باتن کال کرد و من هم با جفت 9 از شرط کوچک همین کار را کردم. فلاپ به شرح زیر رو شد و هر دو بازیکن چک دادند:

بازیکنان خوب در چنین شرایطی با کومبو (دست قرعه همزمان استریت و فلاش) های مناسب از شرط ادامه اجتناب می کنند تا از قرار گرفتن در طیف سقفی (طیفی است که شامل دست های قدرتمند کم یا صفر می شود) در ترن و از دست دادن دست هایشان، جلوگیری کنند. با این حال، من در تورنمنتی نرخ پایین حاضر بودم و نمی خواستم به افزایش دهنده ناشناخته چندان ابتکار عمل بدهم. همچنین، انتظار داشتم اکثر بازیکنان نرخ پایین بعد از چک دادن رقیب، از باتن با آس شرط کنند. از این رو، به این نتیجه رسیدم که طیف های هر دو بازیکن قبل از هر چیزی شامل جفت هایی پایین تر از آس می شود. کارت زیر در ترن رو شد:

من چک کردم و بازیکن افزایش دهنده اول هم چک کرد و بازی در اختیار باتن قرار گرفت که تصمیم گرفت این بار نصف پات شرط کند. در این حالت، با خودم فکر کردم که او:

  1. به دنبال حفاظت از شکست جفت های ضعیفش در ریور است
  2. بلوف می زند
  3. مشغول بازی کُند (دست قوی را طوری بازی کردن که شبیه به دست ضعیف دیده شود. این کار برای فریب و به اشتباه انداختن حریفان انجام می ‌شود) یا شرط ارزشمند (غیربلوف) با دستی بهتر از جفت بالا است

با توجه به اینکه نسبت به بسیاری از طیف دست های او در موقعیت بهتری بودم، به نظرم موقعیت خوبی برای کال به شمار می رفت، ولی یک مشکل وجود داشت.

افزایش دهنده اول شرط بزرگی در پیش فلاپ کرده بود. معمولا در بازی های نرخ پایین، بازیکنان با دست هایی مثل A-X یا جفت های بالا چنین رفتاری می کنند. با این حال، با چک دادن هایش در فلاپ و ترن نشان داده بود آس ندارد. این باعث شد فکر کنم احتمالا جفت بزرگتری نسبت به من دارد. به بیان دیگر، با اینکه فکر می کردم از بازیکن باتن جلوتر هستم، حس می کردم از بازیکن دیگر عقب تر قرار دارم. این تناقض باعث شد بازی ترکیبی پیش بگیرم که آن را بلوفِ شرط ارزشمند (value bet bluff) می توان خواند.

به این نتیجه رسیدم که بازیکن باتن نمی توانسته با دست های خیلی بهتری از من (مثلا با جفت بی بی)، در پیش فلاپ بازی کرده باشد. همچنین، بسیاری از بازیکنان در این موقعیت ها بعد از چک دادن ما در فلاپ، با جفت سرباز یا جفت 10 هم شرط می کنند؛ با این حال، این دست ها را کاملا از طیف چکِ فلاپ او خارج نمی کنم. به این نتیجه رسیدم که ممکن است طیف دست هایی که مرا شکست می دهند، کوچکتر از دست هایی هستند که من شکست می دهم و در نتیجه تصمیم به شرکت گرفتم.

همان طور که قبلا گفتم، کال تصمیم مناسبی نبود، چون بازیکن قبل از من، احتمالا در طیفش جفت 10 تا جفت شاه هم می توانست داشته باشد. این فکر باعث شد برای بیرون کشیدن پول از دست های قرعه باتن و بدترین جفت، افزایش دهم و همزمان با جفت 9 ام، برابر افزایش دهنده اول، بلوف بزنم. اینجا بلوفِ شرط ارزشمند پست کرده بودم.

بخش بلوف شرط من منطقی به نظر می رسید، چون افزایش دهنده اول برای گیرانداختن بلوف به دلیل باقی ماندن یک بازیکن دیگر، تحت فشار قرار می گرفت. همچنین چک-رِیز من قدرت بیشتری از شرط ترن بروز می داد. بخش شرط ارزشمند هم منطقی به نظر می رسید، چون بازیکن باتن باید آخر بازی می کرد. به معنای آن بود که احتمالا با بدترین دست ها و مخصوصا دست های قرعه، کال می کرد.

شرط باتن را از 345 به 900 افزایش دادم. افزایش دهنده اول فولد و باتن کال کرد. ریور کارت بریک (به دردنخور) رو کرد و من بعد از چک دادن، برای کال کردن شرط برنامه ریختم. باتن هم با کارت های زیر، تصمیم به چک گرفت:

افزایش دهنده اول هم اعلام کرد جفت شاه داشته است. در نهایت مشخص شد چیزی که نیاز داشتم بلوفِ شرط ارزشمند بود!

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *