سه فرضیه نادرست پوکر که از نظر خیلی ها حقیقت دارند

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، نشانه های روانشناسی در پوکر را بیاموزید.

در پوکر گاهی اوقات، ایده های خرافات گونه بین افراد رایج می شود. در این مطلب به برخی از آن ها می پردازیم:

حتی بهترین بازیکنان پوکر هم اشتباه می کنند، ولی تفاوت بین بازیکنان خیلی خوب و متوسط، علت این اشتباهات است. احساسات معمولا علت تصمیمات اشتباه بازیکنان متوسط بوده و قابل درک است. درگیری احساسات در بازی به چنین تنوع، که پول در آن دخیل است، خیلی راحت پیش می آید.

بازیکن متوسط حتی ممکن است با آس و شاه هم آل این کند، در ادامه جفت آس نصیبش شود و در بازی های بعدش هم بیشتر آس و شاه را وارد بازی کند.

فرضیه های نادرست می تواند نرخ بردتان را پایین آورده و درکتان از احتمال موفقیت تان را دچار تغییر کند. در این یادداشت، سراغ 3 فرضیه ای رفته ایم که نادرست هستند، ولی خیلی ها به آنها معتقند. برای بهتر شدن در پوکر، باید از این موارد اجتناب کنید.

1- اگر چنین کنید، باید چنان کنید

خیلی هایی که تجربه پوکر حضوری دارند، از این دست جمله ها زیاد شنیده اند: «اگر در پیش فلاپ کال کنید، باید آن فلاپ را هم کال کنید.» یا «اگر در فلاپ کال کرده اید، باید در ترن پوچ هم کال کنید.»

چنین توصیه هایی با وجود غلط بودن، خیلی زیاد شنیده می شوند. باید به هر کدام از خیابان ها جداگانه نگاه کرده و براساس آن بازی کنید. بیایید مثال «اگر در پیش فلاپ کال کنید، باید آن فلاپ را هم کال کنید.» را بررسی کنیم. بعضی بازیکنان تصور می کنند اگر دست نسبتا خوبی را بازی کنند و فلاپ خوبی نصیب شان شود، حتما باید در ترن و ریور هم در بازی بمانند.

فرض کنید در تورنمنتی مشغول بازی هستید و بازیکنی در موقعیت میانی، افزایش حداقلی می کند. بازیکن دیلر کال می کند و شما می بینید 3 و 4 گشنیز دارید. دستی دارید که در فلاپ می تواند بهتر شود و در نتیجه کال می کنید. فلاپ شامل 10 و 6 گشنیز و 6 دل می شود که دست خوبی برایتان به شمار می رود.

چک می کنید و افزایش دهنده در پیش فلاپ، نیم پات شرط می بندد و بازیکن دیلر، افزایش بالا می دهد. اینجاست که احتمالا با خودتان می گویید: «اگر در پیش فلاپ هم خال 3 و 4 بازی کنید، وقتی در فلاپ نزدیک فلاش می شوید، باید کال کنید.» چند دلیل وجود دارد که در چنین شرایطی از خیر فلاش بگذرید و فولد کنید:

  • شرط مناسبی برای کال گیرتان نمی آید. دست تان مناسب کال کردن آن نیم پات بود، ولی بیشتر از آن، نه.
  • آخرین اقدام مال شما نیست. افزایش دهنده پیش فلاپ می تواند بزرگتر بازی کند و شما را از پات بیرون بیندازد.
  • ممکن است با فلاش بزرگ تری روبرو شوید. اگر یکی از رقبا دست فلاش بزرگ تری داشته باشد، فاجعه خواهد بود.
  • ممکن است کاملا نابود شوید. احتمالش کم است، ولی ممکن است رقبا جفت 10 یا جفت 6 داشته باشند و کاملا نابودتان کنند.

با تمام این ها، هیچ کدام از این موارد، ارزش کال کردن پیش فلاپ شما را پایین نمی آورد. هر تصمیمی در پوکر مستقل است؛ پس براساس اطلاعاتی که در اختیار دارید، بهترین تصمیم را بگیرید.

2- نتایج مناسب در کوتاه مدت، دلیل خوبی برای موفقیت بلند مدت است

با وارد شدن فاکتورهای احساسی و فردی، احتمالا متغیرهای مختلف در پوکر را هم غلط ارزیابی می کنیم. بازیکنان برنده ممکن است خیلی زود روی باخت به خود ببینند و تحت تاثیر چنین روندی قرار گرفتن هم خیلی پیش می آید. خیلی ها ممکن است احساس ناامیدی کرده و به خاطر تلخی باخت، علاقه ای به تجربه دوباره پوکر نداشته باشند.

به طور کلی باید مدنظرتان باشد اتفاقات اخیر، تاثیری در رخدادهای آینده ندارند. از این رو، بازیکن برنده باید تا زمانی که روندش تغییر کند، به مسیر ادامه دهد که البته در حرف راحت تر از عمل است.

تصمیم گیری براساس تصورات متزلزل، می تواند منجر به از دست دادن سرمایه بزرگی شود. به جای آن، اطلاعاتی که از بازیکن مقابل تان دستگیرتان شده مدنظر قرار داده و با تغییر دست ها، تصمیمات مناسب را اتخاذ کنید. همچنین حواستان باشد تا زمانی که اطلاعات کافی به دست تان نیامده، تغییرات اساسی انجام ندهید.

3- نرخ برد افراد، ثبات خود را حفظ می کند

یکی دیگر از فرضیه های رایج و خطرناک پوکر این است که نرخ برد افراد، ثبات خود را حفظ می کند. این مساله معمولا در بازی های نقدی، دیده می شود. بازیکن به نرخ برد فعلی اش نگاه می کند و فرض می کند در فلان تعداد دست، بهمان قدر پول خواهد بود. خطر این فرضیه آنجا است که بازیکن به این عدد به عنوان درآمد ثابت نگاه می کند.

در حقیقت، بالا و پایین شدن از اتفاقات رایج برای بازیکنان حرفه ای پوکر است و این مساله باعث می شود پیش بینی درآمد دقیق ماهانه آنها غیرممکن باشد.

از جمله دیگر خطرات این فرضیه، آن است که بازیکنان با فرض کسب درآمد ثابت بهمان قدری، تلاش برای بهتر شدن در پوکر و استراتژی های آن نمی کنند. به جای تلاش برای بهتر کردن نرخ بردتان، روی حفظ روند فعلی و محاسبه پشت سرهم آن تمرکز می کنید و از پیشرفت در روند مسابقات تان، غافل می شوید.

می توان گفت بازیکنان ضعیف در کوتاه مدت می توانند روند مثبتی داشته باشند که در نتیجه سبب می شود نسبت به توانایی هایشان، اعتماد به نفس کاذب هم پیدا کنند. در واقعیت، باید در هزاران تورنمنت شرکت کنید تا ارزیابی دقیق تری از روندتان در پوکر به دست آورید.

به عنوان یک بازیکن پوکر، باید همیشه در مقام انتقاد از خودتان بربیایید تا بتوانید از این فرضیه ها دوری کرده و خود را بهتر و بهتر کنید. برای رسیدن به بهترین سطح تان در این بازی، باید ذهنیت تان دقیقا همین باشد.

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *