با ارزش ترین ارزهای دیجیتال دنیا

لیست 11 رمزارز مهم دنیا

رمزارزها (Cryptocurrency) یا ارزهای دیجیتال (Digital Currency) یا آنچه که اصطلاحاً کوین (Coin) نامیده می شود، انقلابی در مفهوم پول در یک دهه اخیر در جهان ایجاد کرده اند. بیت کوین به عنوان سردمدار ارزهای دیجیتال در دنیا مفهومی تحت عنوان بلاکچین را به دنیای تکنولوژی عرضه کرد و نهادهای واسط یا شخص ثالث را از میان تراکنش های مالی افراد حذف کرد، چیزی که از آن به عنوان تراکنش های همتا به همتا (P2P) یاد می شود. اما امروز غیر از بیت کوین ارزهای مهم دیگری با همان الگو و وجود برخی تغییرات و کارکردهای مفید، پا به عرصه پولی و مالی دنیا گذاشته اند. در این مطلب با این ارزها به طور خلاصه آشنا می شنویم، اما پیشنهاد می کنیم برای آشنایی دقیق تر با هر یک از این ارزها، به مطلب مختص آن کوین مراجعه کنید.

بیت کوین (BTC)

بیت کوین با قیمت هر واحد 7 هزار دلار و حجم بازار 130 میلیارد دلاری، با ارزش ترین و پر استفاده ترین رمزارز دنیا به شمار می رود. اعتماد عمومی به این ارز، حجم بالای خرید و فروش بیت کوین به صورت روزانه، ارزش بازار بالا (که نشان از حضور سرمایه داران بسیاری در این ارز دارد) و گستردگی استفاده از این رمز ارز، آن را بی چون و چرا به مهمترین ارز دیجیتال دنیا تبدیل کرده است. بیت کوین منشا شکل گیری عمده ارزهای دیجیتال مهم دنیاست که همگی با الهام از تکنولوژی و روش توسعه داده شده بیت کوین شکل گرفته اند. خالق بیت کوین شخصی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است که همچنان هویت مجهولی دارد.

مطالعه بیشتر: بیت کوین (BTC) چیست؟

اتریوم (ETH)

اتر (به انگلیسی Ether) ارز دیجیتالی است که در بستر اتریوم تولید می شود. اتریوم (به انگلیسی Ethereum) یک پلت فرم مبتنی شناخته شده مبتنی بر بلاکچین در دنیا است که بستری غیرمتمرکز (decentralized) برای پول و برنامه های کامپیوتری به شمار می رود. به عبارتی اتریوم یک بستر توزیع شده محاسبه کامپیوتری و سیستم عاملی است که با استفاده از آن شما می توانید کدی بنویسید که پول را با آن کنترل کنید و اپلیکیشن هایی بسازید که از هر جایی از دنیا قابل دسترس باشند! اتر و اتریوم به صورت همزمان به عنوان ارز دیجیتال بین مردم به کار می روند!

اتر با قیمت هر واحد 163 دلار و ارزش بازار 18 میلیارد دلاری دومین ارز دیجیتال مهم در دنیا به شمار می رود.

مطالعه بیشتر: اتریوم (ETH) چیست؟

ریپل (XRP)

رمزارز ریپل یا به اختصار XRP (مخفف xRapid) به طور همزمان یک ارزدیجیتال و یک پلت فرم است. این پلت فرم یک پروتکل متن باز است که برای تراکنش های سریع و ارزان توسعه داده شده است. ریپل با قیمت هر واحد 0.2 دلار و ارزش بازار 8.5 میلیارد دلار، سومین ارز دیجیتال مهم در دنیا به شمار می رود.

بر خلاف بیت کوین که شاید هیچوقت برای تراکنش های سریع و ارزان توسعه داده نشده بود، برنامه ریزی ریپل این است که بر تراکنش های خرد در تمام دنیا حکومت کند! این کمی خواسته بزرگی است! کسی چه می داند شاید صرافی پول های رایج امروزی دنیا روزی جمع شوند و این ارزهای دیجیتال جای آنها را بگیرند. رمز ارز یپل از حیث این هدف که برای پرداخت های خرد نیز مناسب باشد، شبیه به ارزهایی مثل لایت کوین و بیت کوین کش است و یک آلت کوین (Altcoin) به شمار می رود.

پلت فرم ریپل ارز دیجیتالی به نام ریپل دارد که با علامت اختصاری XRP شناخته می شود، اما به همه افراد حاضر در پلت فرم نیز اجازه می دهند که ارز خاص خود را از طریق RippleNet بسازند.

مطالعه بیشتر: ریپل (XRP) چیست؟

لایت کوین (LTC)

در یک تمثیل، اگر بیت کوین را طلا در نظر بگیریم و سرمایه گذاری برای بلند مدت بدانیم، لایت کوین را باید نقره بخوانیم و ابزاری برای تراکنش های ارزان تر و دم دستی تر که در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. در 7 اکتبر سال 2011 لایت کوین از طریق یک کلاینت در وب سایت گیت هاب (GitHub) منتشر شد. شبکه لایت کوین نیز شش روز بعد در 13 اکتبر 2011 فعال شد. لایت کوین در واقع یک شاخه (Hardfork) از کلاینت هسته بیت کوین است.

لایت کوین با قیمت هر واحد 43 دلار و ارزش بازار 2.8 میلیارد دلار در جمع 10 ارز مهم دنیا قرار دارد و از حیث ارزش بازار، هفتمین ارز دیجیتال با ارزش دنیاست.

مطالعه بیشتر: لایت کوین (LTC) چیست؟

تتر (USDT)

تتر رایج ترین ارزدیجیتال باثبات یا رمزارز پایدار مورد استفاده در پلت فرم های مبادله ارز دیجیتال در دنیاست. با دارا بودن این ادعا که به ازای هر تتر، یک دلار در یک خزانه به عنوان پشتوانه ذخیره میشود، حجم بازار تتر امروز به بیش از 2 میلیارد دلار رسیده است و با قیمت هر تتر معادل 0.998541 دلار آمریکا و ارزش بازار 6.3 میلیارد دلار، چهارمین ارز دیجیتال با ارزش در دنیا به شمار می رود.

مطالعه بیشتر: تتر (USDT) چیست؟

بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش همانند بیت کوین یک پول الکترونیکی همتا به همتا (P2P) است که غیرمتمرکز و خارج از کنترل هر بانک مرکزی یا دولت و کشوری است. به عبارتی برای اینکه پول بین شما و یک دریافت کننده پول رد و بدل شود نیازی به تایید هیچ نهاد ثالثی نیست. بیت کوین کش با قیمت هر واحد 239 دلار و ارزش بازار 4.4 میلیارد دلار، پنجمین ارز دیجیتال با ارزش در دنیا به شمار می رود.

مطالعه بیشتر: بیت کوین کش (BCH) چیست؟

بیت کوین SV یا (BSV)

ارز دیجیتال بیت کوین SV که مخفف (Satoshi Vision) است، یک هاردفورک از بیت کوین کش به شمار می رود. همانطور که در مطلب مربوط به بیت کوین کش توضیح دادیم، بیت کوین SV در پی یک آپدیت در شبکه بیت کوین کش در نوامبر 2018 به وجود آمد و امروز نیز هواداران خاص خود را دارد. با دارا بودن قیمت 197 دلار آمریکا به ازای هر واحد و ارزش بازار 3.6 میلیارد دلار، بیت کوین SV به عنوان ششمین ارز با ارزش دنیا به شمار می رود.

استلار (XLM)

استلار یک ارز دیجیتال یا یک رمزارز مشابه با ارزهای دیجیتال دیگر مثل بیت کوین و اتریوم و … به لحاظ تکنولوژیک، متن باز (Open-Sourced)، توزیع شده و غیر متمرکز (Distributed and Decentralized) است.

بنیانگذاران استلار هدف خود از ایجاد این ارز را، متصل کردن «افراد»، «موسسات» و «سیستم های پرداخت» به یکدیگر در سراسر جهان ذکر کرده اند. برای دست یابی بهتر به این هدف تیم استلار به دنبال این است که تراکنش های پولی را ارزان تر، سریع تر و با اطمینان بیشتر در مقایسه با سیستم های موجود انجام دهد. آنها این سیستم پرداخت را فرامرزی (Cross-Border) می دانند. هر واحد لومن (Lumen) که توکن شبکه استلار به شمار می رود، 0.050228 دلار ارزش دارد که با ارزش بازار 1 میلیارد دلار استلار در جمع 12 ارز با ارزش دنیا جای می گیرد.

مطالعه بیشتر: استلار (XLM) چیست؟

مونرو (XMR)

مونرو XMR (به انگلیسی: Monero) یک رمزارز یا ارز دیجیتال است که تمرکز خود را بر روی غیرقابل ردیابی بودن (Untraceable)، ناشناخته بودن (Anonymity) و خصوصی بودن (Privacy) گذاشته است. طراحی مونرو از جهات مختلفی تفاوت هایی با بیت کوین دارد.

هر واحد مونرو با 54 دلار ارزش و ارزش بازار 960 میلیون دلار، این ارز را در بین 15 ارز با ارزش دنیا قرار می دهد.

مطالعه بیشتر: مونرو (XLM) چیست؟

ایاس (EOS)

ایاس یا رمزارز ایاس (EOS) خود را دارای قدرتمندترین زیرساخت غیرمتمرکز برای برنامه های کامپیوتری می داند یک ارز دیجیتال است. ایاس یک ارز مبتنی بر بلاکچین و یک سیستم توزیع شده است که امکان میزبانی از برنامه های توزیع شده (dApps) در مقیاس تجاری را فراهم می کند.

بر اساس آمار و اطلاعات موجود ارزش بازار (Market Cap) ارز EOS بیش از 2.36 میلیارد دلار است و همانطور که قبلاً در لیست ارزشمندترین ارزهای دیجیتال دنیا منتشر شده بود، در رتبه 8 امین رمزارز دنیا قرار دارد. قریب به 1 میلیارد واحد از این ارز در بازار وجود دارد. این ارز در سال 2017 به بازار ارائه شده است.

مطالعه بیشتر: ایاس (EOS) چیست؟

بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین (Binance Coin) که با علامت اختصاری BNB شناخته می شود، کوین عرضه شده توسط صرافی بایننس است که به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال دنیا شناخته می شود. بایننس کوین بر روی بلاکچین اتریوم با استاندارد ERC 20 کار می کند و حداکثر تعداد 200 میلیون توکن از آن قابل عرضه است. کاربران با استفاده از این کوین مزایایی چون کم شدن کارمزد معاملات و افزایش دریافت توکن های IEO یا قابلیت هایی که صرافی بایننس در آینده به آنها ارائه خواهد کرد را خواهند داشت.

هر واحد از ارز بایننس کوین، 14.7 دلار ارزش دارد که ارزش بازار این ارز با 2.3 میلیارد دلار رسانده است. بایننس وین نهمین رمزارز با ارزش در دنیا به شمار می رود.

مطالعه بیشتر: بایننس کوین (BNB) چیست؟

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *