چطور در پوکر از 3 گروه از بازیکنان سود ببریم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر و روانشناسی پوکر

هدفتان در پوکر درآوردن بیشترین میزان پول است. برای انجام این کار، باید بتوانید استفاده حداکثری را از رقبا بکنید در حالی این مساله همیشه ممکن نیست. بیشتر اوقات، اطلاعات کافی برای استفاده از رقبا را ندارید. با این حال، گاهی اوقات به این داده ها دسترسی دارید و عدم استفاده از آن ها احمقانه خواهد بود. در این یادداشت، یاد می گیرید چطور از 3 گروه بازیکنان پوکر، سود ببرید:

یک- بازیکنان سفت که به اندازه کافی کال نمی کنند

وقتی بازیکنی تمایلی برای کال کردن شرط ها در فلاپ، ترن و ریور نشان نمی دهد، باید در هر 3 خیابان با قدرت بیشتری حمله کنید. مثلا فرض کنیم شما با کارت های زیر در موقعیت میانی نشسته اید:

بازیکن زیر تیغ فولد می کند. شما به 25 دلار افزایش می دهید. بازیکن شرط بزرگ شرط 15 دلاری را کال می کند. فلاپ به شرح زیر رو می شود:

شرط بزرگ چک می دهد. شما 18 دلار شرط می کنید و شرط بزرگ کال می کند. در فلاپ شما طیف مناسبی دارید و احتمال ناتس (بهترین دست ممکن) هم برایتان وجود دارد. چیدمان هم نسبتا خشک است. این موارد سبب می شود رقیب بتواند با مبالغ پایین شرط سوم پست کند. ترن به شرح زیر رو می شود:

شرط بزرگ چک می دهد. شما 70 دلار شرط می کنید و رقیب کال می کند. در ترن، دست رقیب به گات شات (دست قرعه استریت که فقط آمدن کارتی با یک رتبه مشخص آن را کامل می ‌کند) همراه با یک کارت بالا بدل می شود که در نتیجه برای شرط قدرتمند دیگری آماده است. ریور به شرح زیر است:

در ریور، بسیاری از دست های قرعه از دست رفته، ولی طیف مناسبی برای دست های قدرتمند زیادی از جمله AA، AK، KT، 44، 55، TT، KK و A3 دارد که اقدام به شرط غیربلوف کند. در تئوری، باید بتواند این ترکیب ها را با بلوف های مناسب متعادل کند تا مورد سواستفاده قرار نگیرد. با این حال، وقتی برابر بازیکنی قرار دارید که زیاد فولد می کند، شرط بستن با طیف متعادل، غیرضروری است. به جای این، باید با هر ترکیب بلوف که در اختیار دارید، در ریور بلوف بزنید تا نگرش سفت آن ها را تحت فشار قرار دهید.

دو- بازیکنانی که اغلب شرط سوم پست می کنند

چارت های پیش فلاپ بسیار به درد بخور هستند، ولی از آن ها نمی توان در راستای ویژگی های شخصیتی رقبا استفاده کرد. حتی می توانید در موقعیت های مناسب با اجتناب از چارت ها، پول بیشتری به دست آورید.

مثلا وقتی با بازیکنی که به ندرت شرط سوم (قرار دادن سومین واحد شرط بندی، ری-رِیز) پست می کند، مواجه می شوید، باید با بیشتر فولد کردن از چارت ها اجتناب کنید. مثال دیگری را باهم مرور می کنیم. شما در موقعیت کات آف، کارت های زیر را در اختیار دارید:

دو نفر فولد می کنند و شما به 25 دلار افزایش می دهید. بازیکن باتن با پست شرط 90 دلاری، به شرط سوم می رساند. دو نفر فولد می کنند. شما…

مقابل بازیکنی با طیف های پیش فلاپ مناسب، با JT می توانید برابر شرط سوم به راحتی کال کنید. با این حال، بیایید مواردی که در آن ها فولد کردن ایده آل است را هم بررسی کنیم. موقع بازی آنلاین، باید این آمار را مدنظر قرار دهید:

  • آمار شرط سوم باتن برابر کات آف کمتر از 10 درصد (در بالای 1000 دست)
  • شرط سوم مجموع کمتر از 6 درصد (در بیشتر از 500 دست)

در بازی حضوری، وقتی رقیبتان به شرح زیر است، باید فولد را مدنظر قرار دهید:

  • بازیکنی که در بیشتر از 3 ساعت گذشته، شرط سوم پست نکرده است
  • بازیکنی که زیاد با او بازی کرده اید و با هیچ دست بدتری از 99، AT یا KJ شرط سوم پست نکرده است
  • بازیکنی که شبیه عکس پایین است:

سه- بازیکنان شل که تهاجمی شرط می بندند

وقتی با بازیکنان شل-تهاجمی طرف هستید، باید با تله های بلوف بیشتری (دست هایی که تنها از پس بلوف برمی آیند)، شرط ها را کال کنید. مثال دیگری را مرور کنیم:

شما در شرط بزرگ کارت های زیر را در اختیار دارید:

دو نفر فولد می کنند. بازیکن کات آف به 25 دلار افزایش می دهد. دو نفر دیگر فولد می کنند. شما کال می کنید. فلاپ به شرح زیر رو می شود:

شما چک می دهید. کات آف 18 دلار شرط می کند. شما کال می کنید. ترن به شرح زیر رو می شود:

شما چک می دهید. کات آف 70 دلار شرط می کند. شما کال می کنید. ریور رو می شود:

شما چک می دهید. کات آف 150 دلار شرط می کنید. شما…

شما هم در فلاپ (با جفت بالا) و هم در ترن (با جفت میانی و یک گات شات) کال های راحتی دارید. در ریور، فولد کردن با این دست مقابل بسیاری از بازیکنان، عاقلانه است، ولی مواردی هم هست که باید بلافاصله کال کنید.

کال کردن شرط های بزرگ براساس میزان مبلغی که در پات قرار دارد و تاثیر آن بر بردهای شما، بسیار ریسکی به حساب می رود. فقط در برخی موارد باید سراغ انجام این کار بروید. آمار در بازی های آنلاین به شرح زیر است:

  • شرط سوم فلاپ و ترن در پات های یک بار رِیز شده از موقعیت بیشتر از 60 درصد (در بیشتر از 1500 دست)
  • فراوانی شرط فلاپ، ترن و ریور بزرگتر از 40 درصد (در بیشتر از 1500 دست)

  در بازی های حضوری، وقتی رقیبتان به شرح زیر است، باید این کال ها را انجام دهید:

  • بازیکنی که به نظر هر یک دست در میان یا بیشتر بازی می کند
  • بازیکنی که با دست های پیش فلاپ بسیار ضعیفی به شوداون (نمایش کارت ها) می رود که براساس استراتژی مناسبی نیست

جمع بندی

استفاده از ویژگی رقبا از جمله هنرهای پوکر به شمار می رود. رسیدن به این مهارت ها بسیار سخت است و برای هر بازیکنی متفاوت انجام می شود. اگر می خواهید به بالاترین سطح ممکن برسید، باید بتوانید بهترین فرصت ها برای شناسایی ویژگی بازیکنان مختلف و سواستفاده از آن ها را تشخیص دهید.

مطالب مکمل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *