تفکر چند سطحی چیست یا در چه سطحی از پوکر قرار دارید؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر، روانشناسی پوکر

متیو پیت – در یادداشتی که از رابرت وولی خواندم، به کتاب بسیار مشهور اِلمان های پوکر (Elements of Poker) از تامی آنجلو اشاره کرد. این باعث شد یاد یکی از اولین کتاب های پوکر که خوانده بودم، بیفتم: نظریه و عمل در هولدم نامحدود (No Limit Hold’em: Theory and Practice) اثر اساتید بزرگ پوکر دیوید اسکلانسکی و اِد میلر.

در کل کتاب بسیار خوبی است، ولی بخشی وجود دارد که خیلی خوب به یاد دارم. بخشی که مربوط به تفکر چند سطحی بود.

براساس نظریات اسکلانسکی و میلر، 6 سطح مختلف در تفکرات یک بازیکن پوکر وجود دارد که به شکل گیج کننده ای از سطح صفر شروع می شود. این سطح پایین برای آماتورهای صرف یا آدم های مست پاتیل در نظر گرفته می شود که معمولا پیامی همانند «من هیچ چیز از پوکر نمی دانم»، مخابره می کنند. همه ما دوست داریم تمام روز مقابل رقبای سطح 0 قرار بگیریم، نه؟

برهمین اساس، سطح یک، سطح پایه تفکر پوکری بوده و معمولا شامل این می شود که بدانید دستتان چیست. این سطح هم همانند سطح صفر، بسیار ابتدایی است و چنین طرز تفکری منجر به باخت های بسیاری مقابل رقبا خواهد شد.

بخش بزرگی از بازیکنان پوکر در سطح 2 جای می گیرند؛ جایی که بازیکن می پرسد «رقیبم چه کارت هایی دارد؟» در این سطح، بازیکنان اینکه دستشان چه دست هایی را شکست می دهد را درک می کنند و شروع به توجه به قدرت دست حریف می کنند. اکثریت بازیکنان این سطح همچنان جزو بازنده ها هستند، ولی حداقل این گروه در حال پیشرفت و ارتقای سطح است.

وقتی به سطح 3 نگاه می کنید، اوضاع کم کم پیچیده تر (و از نظر برخی ها جالب تر) می شود. اگر تفکر سطح 3 داشته باشید، موقع حضورتان در هر دستی، فکر می کنید «رقیب در مورد دستم چه فکری می کند» و تلاش می کنید براساس دید حریف نسبت به دستتان بازی کنید.

بازیکنان سطح 3 معمولا نسبت به هر موقعیت آگاه تر هستند و معمولا در شرایط ایده آل بلوف می زنند و این کار را در دست های نزدیک انجام نمی دهند چون می توانند طیف رقبا را تا حد خوبی پیش بینی کنند. بازیکن سطح 3 یک بازیکن برنده و بازیکن سطح 2، یک بازیکن بازنده است و مهم ترین تفاوت آن ها هم در همین است.

برای حضور در سطح 4، باید سوالاتی همانند «رقیب فکر می کند من فکر می کنم چه دستی دارد؟» بپرسید. پیچیده به نظر می رسد و همین طور هم هست و حتی اگر شما در این سطح فکر می کنید، احتمال حضور رقبا در آن بسیار کم است.

سطح پنج برای نخبه های پوکر رزرو شده و احتمالا برای خیلی از ما دور از دسترس خواهد بود، ولی به دلیل ناقص رها نکردن یادداشت، به آن هم می پردازیم. آیا تا به حال در دستی بازی کرده اید که با خود بپرسید «رقیب فکر می کند من فکر می کنم او فکر می کند، من چه دارم؟» نه؟ به نظر احمقانه می رسد، نه؟ با این وجود، همین الان رقابت هایی وجود دارد که سطح فکری بازیکنانش در چنین شرایطی قرار دارد. بازیکنان این سطح احتمالا از سیاره دیگری آمده اند!

نکته کلیدی برای موفقیت رمزگشایی سطحی است که رقبای شما در آن قرار دارند و بعد طرح ریزی استراتژی مبارزه براساس سطح درک آن ها است. اگر مقابل بازیکنانی قرار دارید که تنها به جفتی که در اختیار دارند فکر می کنند و هیچ چیز دیگر برایشان اهمیت ندارد، از استراتژی های سطح 4 استفاده می کنید، راه را به اشتباه رفته اید. تفکر یک یا گاهی اوقات 2 سطح بالاتر از رقیب می تواند برتری قابل توجهی برایتان فراهم کند، ولی اوضاع را پیچیده تر نکنید، چون ممکن است وارد سطح اشتباهی شوید! 

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *