نبرد با فیل ها در پوکر؛ چطور برابر ایستگاه های مخابراتی بازی کنیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر و روانشناسی پوکر

به قلم مارتین هریس – در کتاب پوکر را مثل حرفه ای ها بازی کنید (Play Poker Like the Pros) به قلم فیل هلموت، او لیستی از تیپ های مختلف بازیکنان معرفی کرده و یک حیوان را به هر کدام از آن ها نسبت می دهد. این احتمالا به یادماندنی ترین بخش این کتاب بوده است.

شاید تمام مواردی که هلموت اشاره کرده، قابل اتکا نباشد، ولی یکی از جالب ترین تشبیهاتش مربوط به کالینگ استیشن ها یا ایستگاه های مخابراتی است که به فیل تشبیه شده اند.

فیل هر وقت باید فولد کند این کار را نمی کند و بلوف ناپذیر است. حرکت دادن و خارج کردن ایستگاه های مخابراتی از یک دست، همانند حرکت دادن فیل، بسیار سخت است.

ایستگاه مخابراتی

معمولا وقتی از بازیکنانی به عنوان ایستگاه مخابراتی یاد می شود، هیچ گاه برای تعریف و تمجید نیست. گاهی اوقات حتی می شنوید بازیکن موقع تعریف اتفاقات یک دست، از خودش به عنوان کالینگ استیشن نام می برد و می گوید: «برای فولد کردن در آنجا به اندازه کافی بازیکن خوبی نیستم.» با این حال، معمولا عبارتی توهین آمیز برای توصیف بازیکن شل-منفعل بی استراتژی است.

ایستگاه مخابراتی چون خیلی دست ها (بیش از میانگین نرمال و بیش از مقداری که باید) را بازی می کند، شل است. منفعل است چون به ندرت با شرط یا افزایش بازی می کند، ولی به کال کردن پشت سرهم شرط های بقیه راضی است و تا آخر در تمام دست ها باقی می ماند.

بازی های نرخ پایین آنلاین و حضوری پر از این نوع بازیکنان است. برخی از این بازیکنان با توجه به شرط های پایین، به کال کردن راغب تر می شوند. در پوکر حضوری می توانید بازیکنان بیشتری ببینید که تمایل به کال کردن همه شرط ها دارند، چون باقی ماندن در بازی جذاب تر است. می گویند: «برای فولد کردن اینجا نیامده ام.»

شرط غیربلوف

جاش کالیک توصیه کرده در مواجهه با رقبای شل-تهاجمی، سفت تر بازی کنید، صبوری کنید و برایشان تله بگذارید. جاش از دستی صحبت می کند که طی آن، در ترن دست هیولایی می سازد، ولی شرط کوچکی پست می کند و در ریور چک می دهد تا بعد از آل-این رقیب، پات بزرگی ببرد.

در برابر ایستگاه های مخابراتی هم باید صبور باشید و تله بگذارید. با این حال، برخلاف رقبای تهاجمی، در مواجهه با ایستگاه های مخابراتی باید خودتان بعد از ساخت دست خوب، در پست کردن شرط پیشرو باشید. نباید منتظر شرط بندی آن ها برابر خودتان باشید.

در واقع، برای مواجهه با چنین بازیکنانی، باید یاد بگیرید چطور در پست کردن شرط های غیربلوف (براساس قدرت دست)، راحت عمل کنید. برعکس بلوف، شرط غیربلوف به منظور کال شدن از سوی رقبا پست می شود. مقابل رقیب فوق تهاجمی، جاش نیازی به پست کردن شرط غیربلوف با ناتس خود نداشت، چون رقیب با چک دادن او هم شرط بالا می بست. با این حال، برابر کالینگ استیشن ها باید با دست های قدرتمندتان شرط کنید.

برابر این دسته از بازیکنان، باید همچنین با دست های متوسط هم شرط غیربلوف پست کنید. در واقع، این ها دست هایی هستند که بیشترین سود را از ایستگاه های مخابراتی نصیبتان می کنند.

فرض کنیم از موقعیتی آخر با کارت های زیر افزایش می دهید:

ایستگاه مخابراتی از شرط بزرگ کال می کند و فلاپ رو می شود:

وقتی او چک می دهد، شما باید شرط کنید. او مثل همیشه، طیف بسیار بزرگی دارد که شامل دست هایی مثل بی بی های پایین تر، دست های شامل 8 یا 4، دست قرعه های استریت و غیره است. مقابل چنین بازیکنانی بازی کند (دست قوی را طوری بازی کردن که شبیه به دست ضعیف دیده شود. این کار برای فریب و به اشتباه انداختن حریفان انجام می ‌شود) انجام ندهید. کارت ترن هم رو می شود:

دوباره چک می دهد. شما دوباره شرط کنید. ممکن است شاه با دستش جفت و جور شده باشد، ولی همچنان طیف های بسیاری مدنظر دارد و همچنان شرط شما را کال می کند.

اگر ریور، کارت لازم برای تکمیل استریت رو کند یا کارت ترسناک دیگری بیاورد، شاید بهتر است در صورت چک دادن سه باره او، شما هم چک دهید؛ استراتژی بسیار خوبی است چون دستتان ارزش خوبی دارد.

با این حال، این را هم در نظر بگیرید که چک-رِیز غافلگیرکننده در ریور جایی در بین لیست تصمیمات ایستگاه مخابراتی نخواهد داشت. اگر چک دهد، براساس کارت ریور، شما هم می توانید چک دهید، چون اگر دستش بهتر شده باشد، شما را کال می کنید و در نتیجه چیپ های بیشتری از دست می دهید. با این حال، تصمیم به شرط غیربلوف را تماما کنار نگذارید. برای بردن پات مقابل فیل، لازم نیست حتما ناتس (بهترین دست ممکن) را بسازید.

از بلوف اجتناب کنید

بازی برابر کالینگ استیشن ها می تواند خسته کننده باشد، چون معمولا برابر بردن آن ها باید دست بسازید و ساخت دست می تواند سخت باشد. با این حال، طیف دست های ساخته شده که می توانند به شما برابر این بازیکنان سود دهند، کم نیست. لازم نیست برای سود بردن، قوی ترین دست ممکن را بسازید و حتی دست های متوسط چون جفت های میانی (و پایین تر) هم کافی است، چون آن ها با هر دستی چون بسیاری از دست های قرعه قبل از ریور، جفت پایین و کارت بالای آس، اقدام به کال می کنند. 

به دلیل ویژگی بازیکن که تمایل دارد به کال کردن شما ادامه دهد، بلوف زنی مقابل ایستگاه های مخابراتی اصلا توصیه نمی شود.  مواردی هست که کال کردن برابر آن ها ممکن است. مثلا در تورنمنت ها که کال کردن شما باعث وارد شدن آخرین چیپ های این بازیکنان به پات می شود، بلوف شما ممکن است سبب فولد اجباری آن ها شود.

با این حال، کالینگ استیشن ها همیشه دنبال دلیلی برای کال کردن شما هستند و برهمین اساس، بلوف زنی مقابلشان فایده زیادی ندارد.

نتیجه گیری

همانند هر بازیکنی که کاری را زیادی انجام می دهد، ایستگاه مخابراتی هم ویژگی هایی دارد که قابل بهره برداری است. شرط غیربلوف با دست های متوسط به بالا اولین راه شکست این بازیکنان است و البته باید از تاکتیک های غیرمستقیمی چون چک-رِیز، بازی کند و بلوف هم اجتناب کرد. همچنین، انرژی زیادی برای دور کردن این فیل ها از دست هایشان صرف نکنید. فقط باعث اذیت خودتان می شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *