سه درسی که برای نتیجه گیری بهتر در بازی های نقدی پوکر باید فرا گیرید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: استراتژی پوکر و تاکتیک پوکر و روانشناسی پوکر

این یادداشت یک جلسه از بازی های داگ پول، از حرفه ای های دنیای پوکر، را در حالی که او مشغول بازی در 4 میز همزمان در پوکر نرخ متوسط آنلاین بوده، دنبال کرده است. در ادامه، 3 توصیه برتری که از تماشای بازی او بدست آمده است را برایتان آماده کرده ایم:

میزان شرط چهارمی انتخاب کنید که اجازه پست شرط بلوف و غیربلوف را در اختیارتان بگذارد

دست مورد نظر در هولدم یک به 2 دلاری رخ می دهد. بعد از اینکه داگ از زیر تیغ با جفت شاه، در پیش فلاپ به 5 شرط بزرگ (میزان شرطی نسبتا بزرگ) افزایش می دهد، بازیکن باتن با شرط سومی به اندازه 15 شرط بزرگ پاسخ می دهد. الان داگ با توجه به کارت هایش، دو انتخاب دارد: کال یا شرط چهارم.

هر آنچه در مورد شرط چهارم در پوکر باید بدانید

کال کردن تصمیم بدی نیست، ولی چندان هم سودمند نیست، چون باعث می شود بازیکن باتن از سهم شانس خوب خود با دست هایی مثل A-5 همخال استفاده کند. همچنین، شرط چهارم سبب بزرگ تر شدن پات در پیش فلاپ هم می شود. الان که مشخص شده شرط چهارم تصمیم بهتری است، سوال اینجا است که میزان شرط مناسب کدام است. نکته اینجا است که میزانی مناسب بلوف انتخاب شود.

شرط چهارم نرمال معمولا چیزی حدود 35 شرط بزرگ (70 دلار) می شود، ولی این میزان می تواند برخی نتایج نه چندان خوب برای طیف ما حاصل کند:

  • باتن برای کال با میزان مناسبی روبرو می شود
  • در نتیجه فراهم کردن ضریب مناسب برای تمام طیف بازیکن باتن، بلوف هایمان به خوبی عمل نخواهند کرد
  • اگر تصمیم به شرط پنجم آل-این بگیرد، تصمیم سختی برای فولد کردن بلوف هایمان خواهیم داشت چون ضریب مناسبی برای کال کردن نصیبمان می شود (چون زیادی به پات وابسته می شویم)

از این رو، تنها میزان مناسب برای شرط چهارم در این موقعیت، آل-این کردن است که داگ هم همین تصمیم را گرفت. بدون هیچ غافلگیری هم با جفت بی بی روبرو شد و داگ 450 دلار به جیب زد.

اینجا با مثالی نادر روبرو هستیم، ولی موقعیت های مشابه با استک های کوچک پیش می آید. تخمین میزان شرط اشتباه در این شرایط می تواند منجر به ضرر مالی در بلند مدت شود.

درسی که باید از این دست فرا بگیرید این است که شرط چهارم خود را طوری تعیین کنید که به شما اجازه پست کردن شروط بلوف و غیربلوف مناسب را به صورت همزمان فراهم کند.

شرط سوم های کوچک را با فولد نکردن نابود کنید

دست بعدی نمونه از شرط سوم ضعیفی است که بیشتر از سوی بازیکنان تفننی رخ می دهد. در بازی 3 به 6 دلاری، داگ با K-8 از باتن بازی را به 2.5 شرط بزرگ می رساند و با شرط سوم 6.5 شرط بزرگ از سوی بازیکن شرط بزرگ که بازیکنی ضعیف است، روبرو می شود.

چطور در پات هایی که به شرط سوم می رسند، موفق باشیم؟

استراتژی بازیکن شرط بزرگ، ضعیف قلمداد می شود چون شرایط مناسبی برای داگ و استفاده از سهم شانس خوبش فراهم می کند. موقع کال شدن، اینجا موقعیت افتضاحی برای پست کننده شرط سوم است. او لحظات سختی در طول بازی خواهد داشت که حتی با دست های قدرتمندی چون AA و KK هم غیرقابل اجتناب است.

در این شرایط و با توجه به موارد بالا، داگ تصمیم به کال می گیرد. درسی که باید بگیرید این است که موقع روبرویی با شروط سوم کوچک، با دست های بیشتری نسبت به همیشه کال کنید.

بازی شناور (Float) در شرایط مناسب

دست سوم مورد نظر به شرح زیر انجام شد. بازی 4 نفره یک به 2 دلاری با استک های فعال 200 دلاری در جریان بود. داگ با کارت های زیر در شرط بزرگ نشسته بود:

دو نفر فولد می کنند. شرط کوچک به 6 دلار افزایش می دهد و داگ کال می کند. فلاپ (12 دلاری) به شرح زیر رو می شود:

شرط کوچک 6 دلار شرط می کند و داگ کال می کند. داگ تصمیم می گیرد در این موقعیت، به صورت شُل، کال کند، ولی دلایل خوب متعددی هم برای تصمیم او وجود دارد:

  • در چنین موقعیت هایی، هر دو بازیکن به احتمال زیادی در فلاپ چیزی نمی سازند که در نتیجه رقیب احتمالا دست ساخته شده ندارد
  • میزان شرط کوچک است به این معنا که برای کال کردن، نیاز به سهم شانس چندان بالایی نداریم
  • داگ در موقعیت قرار دارد به این معنا که در صورت چک دادن رقیب در ترن، موقعیت خوبی برای بلوف خواهد داشت. همچنین می تواند کال یا شرط هم بکند
  • داگ 6 آوت (برگ برنده) برای ارتقای دستش به جفت بالا در اختیار دارد

تمام این موارد سبب می شود داگ بتواند با طیف وسیعی کال کند. شما هم بدون شک با موقعیت های مشابهی روبرو خواهید شد.

درسی که باید بگیرید این است که وقتی در موقعیت هستید و با شرط کوچکی روبرو می شوید، با خیال راحت شناور (کال کردن یک شرط به قصد بلوف زدن در دور بعدی شرط بندی) بازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *