تاریخ:نوامبر 30, 2021

چطور از بین میزان شرط کوچک و بزرگ، انتخاب کنیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکرریاضیات پوکر

فرض کنید شروط اجباری یک به 2 دلار هستند. با کارت های زیر در پیش فلاپ افزایش می دهید و از سوی بازیکن حاضر در شرط بزرگ، کال می شوید:

فلاپ به شرح زیر رو می شود و رقیب چک می کند:

الان می دانید می خواهید با دست قرعه فلاش پایینتان، شرط کنید، ولی نمی دانید چه میزان شرطی باید انتخاب کنید. اگر قبلا در چنین شرایطی قرار گرفته اید، به خواندن یادداشت ادامه دهید. قرار است یاد بگیرید چطور دقیقا از بین میزان شرط بزرگ و کوچک، انتخاب کنید.

مفاهیم پایه ای در خصوص سایز شرط بزرگ و کوچک

بیایید با مفاهیم پایه ای آغاز کنیم. تفاوت عمده بین میزان شرط کوچک و بزرگ، به شرح زیر است:

  • بازیکنان اصولا باید برابر شروط سایز بزرگ، بیشتر فولد کنند
  • احتمال کارکرد بلوف های شما با شروط سایز کوچک، کمتر از شروط سایز بزرگ است
  • برای اینکه تعادل بین شرط های کوچک و بزرگتان را حفظ کنید، باید کمتر بلوف بزنید

تعریف کوچک و بزرگ

تعیین میزان کوچکی و بزرگی شرط های شما با تغییر خیابان های پوکر، عوض می شود. میزان شرط کوچک شما در فلاپ باید چیزی در حدود 25 تا 33 درصد پات باشد در حالی که اگر چیزی حدود 66 درصد یا بیشتر شرط کنید، میزان شرطی بزرگ تعیین کرده اید. در ترن و ریور، سایز شرط کوچک بین 66 تا 75 مقدار پات و میزان شرط بزرگ 90 درصد یا بیشتر مقدار پات است.

میزان شرط فلاپ

قبل از اینکه بیشتر جلو برویم، باید بدانید تا زمانی که در طیف درست شرط کنید، هر میزان شرطی قابل قبول است. در ادامه، الگوهای عمومی که در فلاپ، فارغ از بازی در موقعیت یا خارج آن، مشاهده شده را مرور می کنیم:

  • هر چه چیدمان خشک تر (ترکیب کارت ‌های مشترک روی میز که احتمال داشتن دست هایی مثل رنگ یا استریت، یا دست قرعه فلاش یا استریت در آنها کم است و یا اصلا وجود ندارد) باشد، میزان شروط کوچک تر می شود
  • هر چه چیدمان خیس تر (وقتی کارت ‌های روی میز امکان داشتن دست ها یا قرعه ‌های قوی به بازیکنان می‌ دهد) باشد، میزان شروط بزرگ تر می شود
  • دست های ضعیف تر معمولا تمایل به سایز شرط های کوچک تر دارند
  • دست های قوی تر معمولا تمایل به سایز شرط های بزرگ تر دارند

البته موارد بالا تماما بدیهی است. چالش واقعی وختی رخ می دهد که بخواهید دست های ارزشمند (غیربلوف) خود را با تعداد بلوف های مناسب، متعادل کنید. از این رو، بهتر است برای درک بهتر این یادداشت، در خصوص این موضوع هم مطالعه کنید. بیایید سراغ ترن و ریور برویم.

میزان شرط ترن و ریور

طیف های سقف مشخص (Capped Ranges) در ترن و ریور، معمول تر از فلاپ است و حضور آن ها حتما تاثیر بزرگی در استراتژی تعیین سایز شروط شما دارد. طیف سقف مشخص طیفی است که شامل دست های قدرتمند کم یا صفر می شود. به بیان دیگر، در طیف سقفی نمی توان دست هایی همانند بیش جفت ها (جفتی که رتبه بیشتری از بالاترین کارت مشترک دارد) دو جفت ها، سِت ها (3 تایی یکسان)، استریت و فلاش مشاهده کرد.

وقتی بازیکنی طیف سقف مشخص دارد و دیگری چنین شرایطی به خود نمی بینید، معقولانه است که بازیکن دوم اقدام به بیش شرط (شرط بزرگ تر از پات) کند. این استراتژی باعث می شود بازیکن مورد نظر، سود بیشتری از دست های قوی و بلوف هایش، ببرد.

برای قوی ترین دست های طیف شما، بیش شرط سبب می شود بتوانید بزرگترین پات ممکن را مال خود کنید. چون طیف غیرسقفی شما اجازه می دهد هر دستی (یا تقریبا هر دستی) از طیف سقف مشخص رقیب را شکست دهد، می توانید به راحتی برای بدست آوردن تمام استک او اقدام کنید.

بیش شرط همچنین سبب می شود بیشتر بتوانید با دست های ضعیف طیف هایتان، بلوف بزنید. اگر از مفاهیم پایه ای بالا یادتان مانده باشد، هر چه شرط بزرگتری ببندید، می توانید در عین حفظ تعادل، بیشتر بلوف بزنید. برای تمام طیف شما، شرایط برد-برد به حساب می رود.

یادتان باشد تنها وقتی باید از بیش شرط استفاده کنید که رقیب دارای طیف سقف مشخص است و شما نیستید. وقتی برابر طیف غیرسقفی هستید، پیشنهاد می شود سایز شرط استانداردی بین 66 تا 80 درصد پات پست کنید.

میزان شروط بسیار کوچک در ترن و ریور

مورد آخری که باید در خصوص میزان شروط ترن و ریور بدانید، این است که نباید کمتر از 66 درصد پات شرط کنید. در ترن و ریور، طیف رقیب بیشتر اوقات دارای تله بلوف نسبت به فلاپ خواهد بود. برای به سختی انداختن آن تله های بلوف و فراهم کردن فرصت بلوف بیشتر برای خودتان، باید از پست میزان شروط بسیار کوچک خودداری کنید.  البته این به معنای آن نیست که هیچ وقت در ترن و ریور میزان شرط کوچک پست نکنید.

الان دیگر باید بدانید در مثال ابتدای مطلب که کارت های شما و فلاپ به ترتیب به شرح زیر بود، چه میزان شرطی باید پست کنید:

در این فلاپ، میزان شرط کوچک (25 تا 33 درصد پات) بهترین تصمیم خواهد بود. به خاطر این است که چیدمان تا حد قابل توجهی خشک است. تنها کارت های وصل (6 و 2) چندان ارتباطی به طیف کال شرط بزرگ ندارند.

حرف پایانی

در این یادداشت، تعیین میزان شرط را از منظر تئوری بررسی کردیم، ولی بدون ذکر این نکته، حق مطلب را ادا نکرده ایم: همیشه باید بتوانید برای استفاده از نقاط ضعفی که در بازی رقیب مشاهده می کنید، در پست کردن میزان شروط دلخواه خود، آزادانه رفتار کنید.

بالاخره مقابل یک کامپیوتر که بازی نمی کنید. برابر انسانی رقابت می کنید که جایزالخطا است و از سوگیری های مختلفی رنج می برد. اگر بتوانید از این نقاط ضعف استفاده کنید، نباید این فرصت را از دست دهید.

مطالب مکمل:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *