چطور در مقابل وسوسه برای بلوف برابر رقیبی که مدام اورکال می کند، مقاومت کنیم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

گاهی اوقات حتی اگر بهترین دست را هم داشته باشیم، به هیچ وجه نباید بلوف بزنیم. برای مثال، برابر بازیکنی که مدام اورکال (کال رو کال یا کال کردنِ یک شرط پس از کال کردن بازیکنان دیگر) می کند، پست کردن شرط در ریور با طیفی که بلوف ها و شرط های ارزشمند (غیربلوف) را باهم قاطی می کند، در بسیاری از موارد اشتباه است. به جای آن، طیف ما در این شرایط باید بیشتر شامل شرط های ارزشمند شده و سوال مهمی که باید از خود بپرسیم، میزان شرط نزدیک است.

گاهی اوقات وقتی این اتفاق رخ می دهد، دستی با بلاکرهای (داشتن یکی از برگ برنده های حریف) زیاد در اختیار دارید که به نظر برای بلوف بسیار مناسب به نظر می رسد، ولی اگر قرار باشد هیچ وقت در این شرایط بلوف نزنید، تعداد بلاکرها اهمیتی نخواهد داشت. اگر رقیب آن قدر کال می کند که شما تنها باید شرط ارزشمند پست کنید، دو کارتی که در اختیار دارید اهمیت چندانی نخواهد داشت.

با مبحث ساده ای روبرو هستیم که بازیکنان قدیمی احتمالا با آن آشنا هستند. با وجود این، وقتی شدیدا وسوسه بلوف دارید، اعمال آن راحت نیست. در ادامه مثالی واقعی از هولدم نامحدود 6 نفره را در این باره مرور می کنیم.

تجربه در برابر تفنن

بازی با مینی-رِیز (افزایش کوچک) دو دلاری بازیکن هایجک (قبل از کات آف) آغاز می شود. در ادامه، بازیکنی همیشگی و تهاجمی از کات آف، شرط سومی معادل 7.5 دلار پست می کند. بازیکنی تفننی از شرط بزرگ با استک 225 دلاری، ری-رِیز را کولد کال (کال کردن مبلغی که معادل مجموع شرط و رِیز است که توسط بیش از یک بازیکن انجام شده است) می کند و افزایش دهنده اول کال می کند. سه نفر در فلاپ هستند. بازیکن با تجربه در موقعیت نشسته و بازیکن تفننی در شرط بزرگ را پوشش می دهد. فلاپ به شرح زیر رو می شود:

تا کاف آف، چک داده می شود و او 6 دلار (کمتر از 30 درصد پات) شرط می کند. بازیکن تفننی در شرط بزرگ، به 12 دلار چک-رِیز می کند. افزایش دهنده اول در پیش فلاپ فولد می کند و کات آف کال می کند. ترن، 6 دِل رو می کند تا 3 کارت استریت در کارت های مشترک وجود داشته باشد و چیدمان به شرح زیر درآید:

بی شک به نظر می آمد قبل از فلاپ، کات آف طیف دست های بیشتری نسبت به شرط بزرگ در اختیار داشته باشد. او بازیکنی تهاجمی است و ممکن است بلوف های پیش فلاپی چون 8-9، 6-7 و حتی 4-5 در اختیار داشته باشد. همچنین یادتان باشد شرط بزرگ در پیش فلاپ کولد کال کرد و در نتیجه از لحاظ تئوری، احتمالا باید دست بسیار خوبی مثل جفت 9 یا آس-بی بی در اختیار داشته باشد.

با این حال، حقیقت این است که این بازیکن تفننی، با احتمال در اختیار داشتن هر کارتی، طیف نامشخصی دارد. به راحتی ممکن است 7 داشته باشد. ممکن است جفت 5 داشته باشد. می تواند در پیش فلاپ حتی با دست هایی مثل 4-5 و 4-8 هم بازی کرده باشد. اصلا نمی دانیم و این موضوعی است که همیشه در برابر بازیکنان تفننی، با آن مواجه می شویم.

اطلاعات مربوط

با این حال، داده های قابل اتکایی هم داریم که شامل مینی-رِیز بازیکن تفننی در پیش فلاپ می شود. مینی-رِیز با استک بزرگ معمولا به این معنا است که بازیکن می خواهد رقیب فولد نکند و پات بزرگتر شود. در این چیدمان، دست های قرعه فلاپ دقیقا در این تعریف جای نمی گیرند. حتی جفت 8 هم دقیقا شامل مساله نمی شود، ولی به دلیل کوچکی شرط ادامه فلاپ، نمی توان آن را حذف کرد. در هر حال، چک-رِیز کوچک اطلاعات مناسبی در اختیارمان بگذارد که بتوانیم طیف شرط بزرگ را به دست های ساخته شده (دستی که برای بردن نیاز به بهبود ندارد) تقلیل دهیم.

همان طور که دیدید، ترن 6 دل بود. شرط بزرگ تلاش کرد با اعمال شرطی به میزان پات (45 دلار) اعمال فشار کند. این در واقع داده قابل توجهی است. شرط بزرگ الان 4 برابر پولی که در فلاپ گذاشت را وسط گذاشته و قبل از اینکه شستش خبردار شود، ممکن است با مقاومت مواجه شود. چیدمان هم به دست قرعه بالقوه قوی تری بدل شده و در نتیجه، این شرط وانمود می کند دست ارزشمندی (غیربلوف) دارد که شاید آسیب پذیر باشد و اینکه او می خواهد بیشترین پول ممکن را در پات ببیند و یا هر دو.

بازیکن با تجربه ما، شرط را کال می کند تا پات به 135 دلار برسد و 161 در استک او باقی بماند.

ترس در ریور

سرباز خشت در ریور رو می شود تا چیدمان نهایی به شکل زیر دربیاید:

دست فلاش جور می شود. شرط بزرگ چک می دهد تا بازیکن با تجربه ما با اندکی بیش شرط (شرط بزرگتر از پات)، آل-این کند. احتمالا شرط بزرگ هیچ وقت دست قرعه فلاش نداشته است و در نتیجه احتمالا فلاش نساخته است و اگر این طور بود، قطعا چک نمی داد.

همچنین، اگر با کارت ریور یا قبل از آن، فول هاوس ساخته باشد، اینجا باید شرط ادامه پست می کرد. به نظر می رسد چک دادن در ریور به معنای طیف سقف مشخص برای او است و در نتیجه بهترین دستی که شاید داشته باشد، استریت یا سِت (3 تایی یکسان) است.

بازیکن با تجربه ما دلایل بیشتری داشت که فکر کند مساله همین است، چون کارت های زیر را در اختیار داشت:

دست بسیار فوق العاده ای برای بلوف است. این دست 6-6، 5-5، 6-7 و 5-7 را بلاک می کند. البته درست است که فلاش ها را بلاک نمی کند، ولی با توجه به دستخوانی اش، زیاد نگران در اختیار داشتن فلاش از سوی شرط بزرگ نیست. با وجود این، رقیب بلافاصله با کارت های زیر، کال می کند:

نکات مورد نظر برای یادگیری

حقیقت این است که به محض چک-رِیز کردن رقیب تفننی در فلاپ، بازی برای بازیکن در موقعیت در شوداون (نمایش کارت ها) باید شامل دست قوی و یا نسبتا خوب تلقی شود. می تواند در ترن کال کند و امیدوار باشد در ریور با دست هایی از جفت 8 گرفته تا جفت آس، چک-بَک دهد. یا اینکه فلاش و استریت بسازد و دست هایی همانند چیزی که رقیب در شوداون نشان داد را شکست دهد.

در نتیجه باید گفت در چنین شرایطی، بلوف زنی بزرگ اصلا نباید جزو برنامه ها باشد (یادتان باشد این بازیکن در ترن با جفت برابر طیفی که حتما شکستش می داد، کال کرد).

اگر بخواهیم به راه حل تئوری این موقعیت نگاه کنیم، 5-6 همخال قطعا بلوف آل-این ریور به حساب می رود، ولی هیچ رقیب تئوری محوری از کولد کال پیش فلاپ به مینی-رِیز فلاپ، نمی رسد و در نتیجه آن را نادیده می گیریم.

از همان اول وارد گستره طیف های نامتعادل شده ایم و در ریور قبل از تلاش برای بلوف زنی برابر رقیبی که اصلا جواب نخواهد داد، باید به این موضوع توجه داشته باشیم.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *