چرا در پوکر هر چیزی قیمت خود را دارد؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: ریاضیات پوکر و روانشناسی پوکر

به قلم اندرو بروکوس – از توصیه های مالی همیشگی که می شنویم این است که سهم خوب یا بدی وجود ندارد و فقط قیمت خوب یا بد هست. ممکن است در ارزیابی ارزش شرکت های قوی اغراق شده یا ارزش شرکت های ضعیف، دست کم گرفته شود، پس چیزی که در نهایت مهم است، سود پایانی شرکت نیست و بهایی است که شما برای سهام آن می پردازید.

همین مساله در خصوص پوکر هم صادق است؛ اینجا هم به ندرت چیزی را به رایگان دریافت می کنید. حتی چک دادن و فولد کردن هم بهای خود شامل «فرصت از دست رفته» را دارند. چک دادن وقتی می توانستید به خوبی بلوف بزنید یا شرط غیربلوف پست کنید، به قیمت از دست رفتن پول برای شما است. موردی که در خصوص فولد کردن و کال کردن با دست ضعیف هم رخ می دهد.

از اشتباه رایج بازیکنان پوکر این است که به جای قیمت یک شرط، روی بالا پایین های بالقوه آن تمرکز می کنند. این اشتباه معمولا منجر به پرداخت مبلغ بیش از حد برای یک شرط یا رد کردن شرطی با قیمت مناسب است.

در پیش شرط، بسیاری از بازیکنان از مفهوم ضریب پات (نسبت مقدار پولِ موجود در پات، به مقدار پولِ مورد نیاز برای کال شرط جاری. اگر در صندوق ۱۰۰ دلار باشد و مبلغ مورد نیاز برای کال کردن۲۰ دلار باشد، ضریب پاتی که دریافت می‌کنید ۵ به ۱ است) برای توجیه افزایش دادن یا کال کردن با دست های ضعیف، استفاده می کنند. به خود می گویند: «اگر فلاپ خوبی نصیبم شود، هیچ وقت انتظار آن را نداشته اند و می توانم پات خوبی ببرم.»  در ادامه هم با همین انتظارات، با 7-10 همخال، کال می کنند.

البته برد پات های بزرگ بسیار خوب است و 7-10 همخال پتانسیل بسیار مناسبی برای تبدیل به دست هیولا دارد. با این حال، بازیکن خیالی مورد نظر ما، مبلغ پرداخت شده اش را به عنوان هزینه ساخت دست هیولا نمی بیند.

بیشتر به خاطر این است که مبلغ پرداخت شده در مقایسه با مبلغ برد احتمالی، کوچک به نظر می رسد. احتمالا برای رسیدن به فلاپ در هولدم نامحدود یک به 2 دلاری، چیزی بین 8 تا 10 پرداخت می کنید. این در برابر 200 دلاری که ممکن است با ساخت 2 جفت، سِت (3 تایی یکسان) یا حتی استریت و فلاش در فلاپ ببرید، بسیار اندک است.

احتمال ساخت دو جفت یا بهتر برای شما با 7-10 همخال چیزی حدود 5 درصد است؛ به این معنا که به ازای هر دستی که دست قدرتمندی در فلاپ می سازید، 19 بار فلاپ بدی گیرتان می آید. اگر در هر کدام از این دست ها 8 دلار پرداخت کنید، قبل از رسیدن به دفعه بیستم و بهره برداری از سرمایه خود، باید 152 دلار هزینه کنید.

علاوه بر این، 8 دلار لزوما هزینه نهایی نیست. گاهی اوقات بعد از کال کردن آن شرط 8 دلاری، می بینید یکی پشت سرتان افزایش می دهد و مجبورتان می کند برای رسیدن به فلاپ، بیشتر هزینه کنید.

همچنین پیش می آید دو جفت را در فلاپ بسازید و همچنان بازنده باشید. برای مثال، اگر 7-10 همخال خود را در مواجهه با A-A فلاپ رنگین کمانی (با خال های متفاوت) بیابید، تقریبا 25 درصد اوقات بازنده خواهید بود.

بیشتر از ساخت 2 جفت، یک جفت یا دست قرعه نصیبتان می شود. در ادامه به امید ارتقای دست یا بردن با دست فعلیتان، مجبور به کال کردن شرط های بیشتری می شوید.

مواردی هم وجود دارد که بازیکنان پوکر قیمت خوبی که برای یک شرط به آن ها پیشنهاد شده را نادیده می گیرند. در تورنمنتی که اَنته (شرط اجباری برخی تورنمنت ها و بازی های پوکر غیر از شروط اجباری که باید توسط همه بازیکنان پرداخت شود) دارد، بازیکنی در شرط بزرگ در مواجهه با افزایش کوچک، می تواند تنها با یک کال، ضریبی مثل 4 به 1 یا 5 به یک ببیند. با وجود چنین ضریبی، حتی دست های نه چندان خوب هم قابل بازی اند.

درست است که دو سوم مواقع، در فلاپ چیزی نصیبتان نمی شود و مجبور به چک-فولد برابر شرط ادامه می شوید و مواردی هم در فلاپ دست خوبی می سازید، همچنان بازنده می شوید. با این حال، در ضریب 5 به یک، همچنان می توانید بسیاری از فلاپ ها را از دست دهید و همچنان به کال کردن در پیش فلاپ ادامه دهید. در این شرایط، به جای دیدن 7-Q غیرهمخال به عنوان دست غیرقابل بازی همیشگی، به آن به چشم سرمایه گذاری بدی که با قیمت مناسب، به درد بخور است، نگاه کنید.

مهم ترین مثال مربوط به عدم توفیق بازیکنان در تشخیص قیمت مناسب شرط ها زمانی رخ می دهد که بازیکنان در تورنمنت ها با آل-این مواجه می شوند. اینجا ریسک حذف شدن از تورنمنت وجود دارد و خیلی ها از آن صرف نظر می کنند، ولی پاداش احتمالی بسیار خوب در صورت موفقیت می تواند این کار را توجیه کند. بالاخره هر چه چیپ بیشتری داشته باشید، بیشتر در تورنمنت دوام می آورید و از باخت های بد عبور می کنید. بازی کردن براساس هزینه شرط ها نیازمند تلاش و تمرین است که شامل مطالعه منابع مناسب کافی به دور از میز بازی هم می شود. این پشتکار چیزی است که شما را از رقبایتان متفاوت می کند. وقتی آن ها کسانی باشند که برای بازی با دست هایشان مبالغ بالایی می پردازند، شما هستید که سود می کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *