چهار موقعیت پوکر که باید در آن ها بیشتر شرط سوم ببندید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر – انواع تاکتیک پوکر

از جمله ویژگی های بازی های سطوح پایین پوکر چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین، رفتار منفعلانه بازیکنانش به حساب می رود. این رفتار باعث می شود خیلی کمتر از میزان لازم، شرط سوم (ری ریز) بسته شود. اگر به اصول استاندارد اعلام شده در این بازی ها وفادار باشید، نتیجه بدی نمی گیرید، ولی در عین حال، مقداری هم پول روی میز باقی می ماند. به خاطر این است که هر چه میزان شرط سوم کمتر باشد، پول بیشتری برای رقیب باقی می ماند که دوباره افزایش دهد.

بازیکنان بهتر معمولا استراتژی هایی برای خودشان در چنین موقعیت هایی دارند تا با روشی شل-تهاجمی، از وضعیت منفعلانه بازیکنان، بیشترین استفاده را ببرند. حتی خیلی از بازیکنانی که به خوبی طبیعت شرط سوم را می شناسند هم از بعضی موقعیت ها، به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند. در ادامه، چهار موقعیت رایج در پوکر که در سطوح پایین، بازیکنان در آنها به اندازه کافی شرط سوم نمی بندند را به قلم کارلوس ولچ باهم مرور می کنیم:

موقعیت اولیه در مقابل اوپنِر (آغازکننده شرط) از موقعیت اولیه

مربی ام در بازی های نرم سطح پایین، از موقعیت (Under the Gun) یا UGT، که بلافاصله بعد از شرط بزرگ (big blind) قرار دارد، شرط را با بیشتر از 40 درصد مبلغ مشخص شده شروع می کند. این در واقع 3 برابر مبلغی است که او باید براساس اصول، شرط ببندد. بازیکن بعدی در چنین شرایطی ممکن است دستش بلرزد و با دست های خوبی مثل QQ یا AK کال کند. بازیکنان بعدی فکر می کنند نفر اول دست بسیار خوبی دارد و نمی خواهند با شرط چهارمی روبرو شوند. نگرانی دیگر بازیکنان که آن ها را از شرط سوم دور می کند، تعداد زیاد بازیکنانی است که هنوز بازی نکرده اند. هر کدام از آنها ممکن است با دستی قوی شروع کرده و شرط چهارم ما را شکست دهد.

چیزی که حواس بازیکنان به آن نیست، این است که معمولا کسی تمایل ندارد از موقعیت های اولیه به شرط سوم برسد. بازیکنی که علاقه ای به شرط سوم از این موقعیت ها نشان نمی دهد، تمایلی به استفاده از دست های قوی در شرط چهارم هم نخواهد داشت. درست است که بازیکنان زیادی مانده اند، ولی طیف شرط چهارم آن ها احتمالا فقط در این سناریو شامل جفت شاه یا بالاتر است.

در این شرایط بیش از هر چیزی احتمال فلَت کال (تنها بسنده کردن به کال در موقعیتی که یک رِیز هم می‌تواند مورد انتظار باشد) وجود دارد، پس دست هایی که در پس فلاپ خوب عمل می کنند را حتما استفاده می کنم. بیشتر اوقات هم در پیش فلاپ یا ترن، که رقبا فکر می کنند نمی توانند از پس دست قوی ام بربیایند، کمی از شتابم کم می کنم. با تمام این ها، ریز کردن از موقعیت های اولیه چیزی نیست که همیشه بتوان اجرایش کرد و باید براساس شرایط در مورد آن تصمیم گرفت.

شرط بزرگ در مقابل اوپنِر از موقعیت اولیه

وقتی شرط بزرگ هستید و در مقابل اوپنِر (آغازکننده شرط) از موقعیت اولیه قرار دارید، بقیه فرض می کنند دست خیلی خوبی دارید. اگر من باشم معمولا جفت بی بی به بالا یا آس شاه فرض می گیرم و در نتیجه اگر مبلغ مناسبم وجود نداشته باشد، حتی ممکن است جفت سرباز را هم فولد کنم. از این رو، باید در این طیف، بلوف بیشتری بزنید. اینجا باید انتظار فلت کال کمتری داشته باشید. اگر واکنش مدنظرتان را از میز گرفتید، می توانید فشار بیشتری هم بیاورید، چون احتمالا لازم نخواهد بود تا پس فلاپ هم بروید.

باید نسبت به دست هایی مثل KQ  یا QJ که ممکن است در پس فلاپ بازی کنید، دقت بیشتری داشته باشید. انجام شرط سوم-فولد (three-bet-fold) با چنین دست هایی از موقعیت شرط بزرگ، کشنده است.

شرط بزرگ در مقابل اوپنِر از موقعیت  آخر

در بازی های منفعلانه، مربی ام دیوانه تر هم می شود و از موقعیت دیلر، صد درصد دست ها با افزایش شروع می کند. البته در این سناریو، معمولا تا شرط سوم پیش می رود، ولی به اندازه طیف اوپنِر اش نخواهد بود. دلیلش واضح است. برخلاف 2 سناریوی اول، شرط چهارم از این موقعیت ها گسترده تر است و بازیکنان تمایلی به از دست دادن دست های خوب شان ندارند و کال می کنند.

مشکل اینجا است که کال شدن باعث می شود اوپنِر، طیف گسترده اش را بعد از فلاپ، به خوبی بازی کند. بازیکنی که به اندازه کافی شرط سوم نمی بندند، احتمالا به اندازه کافی هم چک ریز نمی کند و در مقابل شرط های ادامه کوچک، همواره فولد می کند و وقتی خسته است، در خیابان های آخر، ضعیف بازی می کند. وقتی اجازه می دهید اوپنِر حرکت اول را در دست داشته باشد، باعث می شوید اشتباه کوچک پیش فلاپش را تبدیل به اشتباه بزرگ در پس فلاپ کند. راه حال شرط سوم-فولد با استفاده از برخی دست ها مثل A-9 است، ولی اولویت تان باید دست هایی مثل KQ  باشد.

شرط بزرگ در مقابل اوپنِر از موقعیت شرط کوچک

در نهایت، این موقعیت هم به همان دلایلی که بالاتر اشاره کردیم، شرط سوم زیادی به خود نمی بیند. یکی از دلایل این است که از اینجا همچنان می توانید با کال کردن، مبلغ مناسبی مال خود کنید و رسیدن به شرط چهارم برایتان زیاد اهمیتی ندارد.

با این حال، تفاوت اینجا است که الان در تمام طول دست، در شرایط بهتر قرار دارید. علاوه بر این، اوپنِر شرط کوچک ممکن است از اوپنِرهای موقعیت های آخر دست بهتری داشته باشد، چون از فرصتی که برایش فراهم بود و دیگران به آن دسترسی ندارند، صرف نظر کرده است. اگر کارش را با دست های ضعیف تر که دیلر احتمالا افزایش می داد، کامل می کرد، احتمالا طیف اوپنِر او قوی تر هم می شد. این ها مهم ترین تفاوت های این سناریو و سناریوی قبل است.

معتقدم از این موقعیت باید کمتر نسبت به شرط سوم رفت، ولی باز هم تعداد کسانی که این اقدام را انجام می دهند، خیلی کمتر از تعداد مناسب است. خیلی اتفاقات مناسب تان می تواند در چنین موقعیتی رخ دهد. حتی اگر بازیکن تصمیم به ریز-کال بگیرد، می توانید با حرکت اولیه در اختیارتان، تکلیف تان را خود تان مشخص کرده و در این موقعیت با پات بزرگ تری بازی کنید.

نتیجه گیری

بدترین اتفاقی که می تواند از شرط سوم تان در این موقعیت ها، حاصل شود، تهدید احتمالی به رسیدن به شرط چهارم است، ولی آخرین باری که با خودتان فکر کردید فلانی زیادی شرط چهارم می بندد، کی بوده است؟ خیلی از اوقات، وقتی بازیکنی وارد شرط چهارم می شود، دست خیلی خوبی در اختیار دارد که از پسش برنمی آیید. در پوکرهای سطوح پایین که آدم ها زیاد علاقه ای به شرط سوم نشان نمی دهند، احتمالا با فولد کردن در مقابل شرط چهارم، تصمیم درستی اتخاذ می کنید.

اتفاق محتمل تر این است که اوپنِر تعداد بیشتری از شرط های سوم تان را کال می کند. همان طور که گفتیم این چندان بد نیست، چون می توانید با پات بزرگ تری بازی کنید. از سوی دیگر، اگر رقیب تا شرط سوم تان فولد نکرد، می توانید در موقعیت خطرناکی هم قرار بگیرید. اگر زیاد در چنین موقعیتی گیر می افتید، احتمالا زیاد سمت شرط سوم نمی روید یا شرط تان به اندازه کافی بزرگ نیست.

آخرین نکته در خصوص شرط سوم اینکه، قبلا بازیکنان در موقعیت 2.5 برابر اوپنِر و خارج از موقعیت، 3.5 برابر اوپنِر می توانستند موفق باشند، ولی این قبلا از عمومی شدن مواردی بود که در این یادداشت به آنها اشاره کردیم. این میزان ریزها معمولا به فلت کال منجر می شود.

الان بهترین بازیکنان از موقعیت 3.5 برابر و خارج از موقعیت، 4.5 برابر اوپنِر موفقیت دارند. این باعث می شود رقیب به شرط چهارم برسد یا فولد کند. می خواهید او را مجبور به این تصمیم بکنید؛ مخصوصا وقتی انتظار شرط سوم از شما را ندارد.

استفاده از این استراتژی ها، شما را بدل به رقیب سختی می کند و پول خوبی برایتان خواهد آورد؛ پس تا می توانید از بازی منفعلانه برخی بازیکنان پوکر، حداکثر استفاده را ببرید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *